BiznesINFO.pl
prąd-gniazdko-ceny prądu-drogi prąd-iberion

Biznes info

Francja wprowadzi podatek za nieoszczędzanie energii. Europa broni się przed kryzysem surowcowym

24 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Francja walczy z kryzysem energetycznym jak tylko może. W tym celu postanawia wprowadzić podatek od jej nieoszczędzania. Właściciele sklepów będą płacić m.in. za pozostawienie otwartych drzwi w lokalach z klimatyzacją.

Francuzi będą musieli nauczyć się zamykać drzwi w lokalach, w których włączona jest klimatyzacja. W innym przypadku muszą nastawić się na mandat w wysokości 750 euro.

Francja walczy o mniejsze zużycie energii

Minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher zapowiada, że opłata za pozostawienie otwartych drzwi w sklepie z klimatyzacją, to nie jedyna zmiana, która czeka Francuzów.

Minister zapowiada, że sklepy będą zobowiązane również do wyłączania reklam świetlnych pomiędzy godz. 1 a 6 rano. Nie będzie to dotyczyło jedynie sklepów, które są zlokalizowane na lotniskach i dworcach kolejowych, podaje money.pl.

Jak mówiła minister Agnes Pannier-Runacher zostawianie klimatyzowanych sklepów z otwartymi drzwiami jest absurdem. Otwarte drzwi zwiększają zużycie energii o 20 proc., jest to prosty sposób na zaoszczędzenie w skali kraju wielkiej ilości energii, mówiła minister.

Europa w potrzasku Rosji

Chociaż w Polsce nie słychać jeszcze o planach wprowadzenia dodatkowych opłat za nieoszczędzanie energii, to możliwe, że rząd pójdzie niedługo w ślady Paryża. Niemcy mówią już o możliwej reglamentacji gazu, Włochy szykują się na olbrzymie utrudnienia w zimie, po tym jak Gazprom zakręcił im kurek.

Zastąpienie rosyjskich surowców produktami z innych państw jest nie dość, że karkołomne pod względem infrastrukturalnym, to surowce pochodzące spoza Rosji z reguły są dużo droższe. Jeżeli założymy więc, że Europie uda się w pełni załatać dziurę po rosyjskich surowcach, to będzie to bardzo drogie cerowanie.

Tagi:

Francjaceny energii

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Górnicza uruchamia w swoim sklepie internetowym dodatkowe sesje zakupowe

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Energetyka

Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >
prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >