Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ewenement na skalę kraju. 1 września na Śląsku otwarto wyjątkową atrakcję
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.09.2023 11:12

Ewenement na skalę kraju. 1 września na Śląsku otwarto wyjątkową atrakcję

scianka wspinaczkowa-flaga-polska-slask
Autor: Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu - Arkadiusz Janocha/Biznesinfo

1 września uczniom kojarzy się z dźwiękiem szkolnego dzwonka, ale tym razem rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce wczoraj (w poniedziałek 4 września). Szczęśliwcy mogli zatem już w dniu otwarcia skorzystać z nowej, wyjątkowej na skalę Polski, atrakcji. Znajduje się ona w Bytomiu, w miejscu kominu byłej KWK “Rozbark”. Skorzystać mogą z niej nie tylko zawodowcy.

Największa taka atrakcja w Polsce

Od początku września miłośnicy wspinaczek mogą korzystać z największej zewnętrznej sportowej ściany wspinaczkowej w Polsce. Atrakcja powstała na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych SKARPA BYTOM. Zainteresowanie jest ogromne, bo od piątku do niedzieli SKARPĘ odwiedziło blisko 1000 osób. Ścianka ma 20 metrów wysokości, a z jej szczytu roztacza się widok, który może przyprawić o zawrót głowy.

Z góry widoczna jest cała panorama Bytomia. Obecnie nie ma w Polsce drugiej takiej, całkowicie przewieszonej, ogromnej powierzchni wspinaczkowej. W tej chwili nasi routesetterzy nakręcili na nowej ścianie 6 dróg. Docelowo, czyli już wiosną 2024 roku będzie więcej – przekazał Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM (cytat: bytom.pl). Dodał również, że nowa atrakcja pozwala na przeprowadzenie zawodów w formacie IFSC (Międzynarodowa Federacja Wspinaczki Sportowej).

scianka 3 urzad miejski w bytomiu.jpegFot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu – Arkadiusz Janocha

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to modelowy przykład rewitalizacji obiektów pogórniczych. W miejscu, gdzie jeszcze dwadzieścia lat temu fedrowała kopalnia powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, który przyciąga do Bytomia miłośników wspinaczki. Z niecierpliwością czekam na dalsze etapy rozwoju inwestycji, które pokażą, że transformacja terenów pokopalnianych w centra zielonej energii jest możliwa – chwalił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia (cytat: bytom.pl).

Zapłacimy nawet 4 tys. zł mniej za rachunki. Jest też szansa na dodatkowy bonus Niewiarygodne osiągnięcie 17-latka z Polski. Nikt wcześniej w naszym kraju czegoś takiego nie dokonał

Kto może skorzystać i ile to kosztuje?

Miłosz Bujak, kierownik ds. personalnych Klubu Sportowego SKARPA BYTOM poinformował, że z nowo otwartej atrakcji mogą korzystać nie tylko zawodowi wspinacze czy amatorzy tej formy aktywności, ale i każdy, kto jest sprawny fizycznie.

SKARPA BYTOM honoruje karty: MultiSport: Plus, Classic, Student, Kids; Medicover Sport; FitProfit oraz PZU Sport. Koszt jednorazowego wejścia na ściany wspinaczkowe to:

  • 32 zł – normalny bilet i 27 zł (ulgowy) do godz. 14:00,
  • 38 zł – normalny bilet i 32 zł (ulgowy) po godz. 14:00,
  • 20 zł – dla osoby do 12. roku życia do godz. 14:00 i 25 zł po godz. 14:00.

Bilety ulgowe obejmują uczniów, studentów, osób niepełnosprawnych i posiadaczy karty emeryta. Poza wymienionymi biletami dostępne są też wejścia rodzinne.

SCIANKA 2 urzad miejski bytom.jpegFot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu – Arkadiusz Janocha

Ile wydano na ten cel?

Łączny koszt inwestycji to prawie 2 mln zł, z czego koszty w wys. 1,36 mln zł pokryli: Ministerstwo Sportu i Gmina Bytom (wpłacili po 680 tys. zł).

strefa wspinaczkowa urzad miejski w bytomiu.jpegFot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu – Arkadiusz Janocha