Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zapłacimy nawet 4 tys. zł mniej za rachunki. Jest też szansa na dodatkowy bonus
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.09.2023 09:19

Zapłacimy nawet 4 tys. zł mniej za rachunki. Jest też szansa na dodatkowy bonus

rachunki-budzet-pieniadze-oszczedzanie
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

W czasach inflacji i niepewności gospodarczej każda perspektywa zaoszczędzenia jakiejś sumy pieniędzy zdaje się być na wagę złota. Rząd podjął decyzję o zwiększeniu limitów zużycia energii o 1000 kWh po zamrożonych cenach z 2022 roku. W efekcie roczne oszczędności gospodarstw domowych tylko z tego tytułu mogą wynieść nawet 4 tys. zł. Poniżej wyjaśniamy, jak działa Tarcza Solidarnościowa i kto może ubiegać się o dodatkowy bonus.

Wyższe limity zużycia energii

Polskie gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną jedną z najniższych cen w Europie. Dzięki wsparciu polskiego rządu i polskich firm energetycznych, w tym PGE, która przekaże w 2023 roku 10 mld złotych na działania obniżające ceny energii roczne oszczędności gospodarstw domowych mogą wynieść nawet 4000 złotych – przekazał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo. Nowelizacja Tarczy Solidarnościowej niesie za sobą wyższe limity zużycia energii z zastosowaniem preferencyjnych stawek z 2022 roku. Sytuacja wygląda zatem następująco:

  • 3000 kWh (zamiast 2000 kWh) dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • 3600 kWh (zamiast 2600 kWh) dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 4000 kWh (zamiast 3000 kWh) dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny.
Nowe, bardzo ważne informacje dotyczące 14. emerytury. Komunikat ZUS Przyniesiesz elektrośmieci do Biedronki, dostaniesz prezent. Sieć rusza z kolejną akcją

Czy żeby skorzystać z wyższych limitów, trzeba składać jakiś wniosek?

Z wyższych limitów z automatu skorzystają wszyscy uprawnieni, dlatego nie trzeba się martwić składaniem jakichkolwiek wniosków. Zgodnie z zapisami ustawy osoby, które w tym roku nabyły prawo do zwiększonego limitu, powinny w ciągu 30 dni od dnia uzyskania uprawnienia złożyć specjalne oświadczenie. Jeśli dokument złożą po wskazanym terminie, to podwyższone limity będą stosowane od kolejnego miesiąca kalendarzowego. Co w sytuacji, gdy ktoś przekroczy swój limit?

Wówczas obowiązywać będzie preferencyjna cena maksymalna dla gospodarstw domowych, która wynosi 693 zł (stawka netto bez akcyzy) za 1000 kWh. Ewentualne nadpłaty będą zaliczane na poczet kolejnych faktur.

Jak otrzymać dodatkowy rabat?

Jeśli między 1 października 2022 roku a 31 grudnia br. zmniejszy się zużycie prądu o minimum 10 proc. w stosunku do okresu – 1 października 2021 roku-31 grudnia 2022 roku, to w przyszłym roku sprzedawca prądu zaoferuje upust w wys. 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022–grudzień 2023.

Tańsza energia nie tylko dla gospodarstw domowych

Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że od października 2023 roku ceny energii zostaną obniżone również dla samorządów, podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich firm. Cena spadnie z ok. 78 groszy do 69 groszy za kWh. Szczegółowe informacje o podwyższonych limitach zamrożenia cen energii znaleźć można na stronie internetowej kampanii edukacyjnej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.