Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Europejska emerytura już w Polsce. Jak to działa?
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 27.10.2023 12:13

Europejska emerytura już w Polsce. Jak to działa?

Kobieta trzymająca pieniądze
BiznesInfo

Polacy już niedługo będą mogli korzystać z tzw. emerytury europejskiej, czyli ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE). Licencję na prowadzenie OIPE w Polsce jako pierwszy uzyskał słowacki Finax, który podjął już takie działania na Słowacji, w Chorwacji i Czechach.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny - co to?

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny to standaryzowany europejski produkt emerytalny, nadzorowany przez organy krajowe oraz Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych. Jego celem jest zapewnienie dodatkowego dochodu, obok emerytury państwowej. Produkt ma uzupełniać trzeci filar polskiego systemu emerytalnego i zachęcać do dobrowolnego oszczędzania na starość.

W listopadzie seniorów czekają spore zmiany. Chodzi o emerytury

OIPE ma wiele zalet

Wśród zalet OIPE media podają przede wszystkim to, iż osoby, które zmieniają kraj zamieszkania, mogą kontynuować oszczędzanie, ponieważ jest to rozwiązanie możliwe do przeniesienia między krajami Unii Europejskiej. Co więcej, OIPE to produkt, który jest zwolniony z tzw. podatku Belki.

„Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny jest nowym rozwiązaniem. Daje te same możliwości emerytalne wszystkim pracownikom i mieszkańcom Unii Europejskiej” - wyjaśnia Juraj Hrbaty, prezes firmy Finax.

Środki muszą się mieścić w określonym rocznym limicie

Na "europejską emeryturę" w Polsce będzie można wpłacać trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli maksymalnie 21 312 zł w 2023 r. Limit wiąże się ze zwolnieniem inwestycji w ramach OIPE z podatku od dochodów kapitałowych.

Przemysław Barankiewicz, kierujący polskim oddziałem Finax, powiedział, że w indywidualnych produktach emerytalnych w Polsce oszczędza około milion Polaków. Jego zdaniem to zdecydowanie za mało, ale wprowadzenie OIPE ma to zmienić. „Liczymy, że nie tylko uzupełni istniejące w Polsce produkty emerytalne, ale stanie się idealnym produktem na start inwestycyjnej przygody Kowalskiego i Kowalskiej” - dodał.

Więcej informacji uzyskasz na tej stronie.

Źródło: superbiz.se.pl, bankier.pl.