Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Europa obawia się odcięcia prądu. Polski rząd ostrzega tylko przed krótkimi przerwami w dostawie energii
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:29

Europa obawia się odcięcia prądu. Polski rząd ostrzega tylko przed krótkimi przerwami w dostawie energii

pexels-miguel-á-padriñán-230518
Pexels

Wiele europejskich państw obawia się, przerw w dostawach prądu. Według ekspertów, występowanie regularnych blackoutów może nas czekać już niebawem. Niemcy i Austria, już przygotowują swoich obywateli na taką ewentualność. Ceny energii od dłuższego czasu rosną w zastraszającym tempie. Prąd, gaz i węgiel są tak drogie, że mówi się o kryzysie energetycznym. Zima, może być naprawdę trudnym czasem, ponieważ w tym okresie zapotrzebowanie na energię jest największe i mogą się pojawić problemy z jej niedoborem.

Europa szykuje się na przerwy w dostawach prądu

Na blackouty już szykują swoich obywateli europejskie kraje takie jak Austria, Niemcy, Hiszpania czy Szwajcaria.

Austria w połowie listopada przedstawiła krótki film informacyjny, "przygotowujący" na ewentualną awarię zasilania w kraju. Odbyły się również ćwiczenia „ENERGIE.21”, których celem było przygotowanie obywateli i służb na rozległą awarię sieci energetycznej.

– Świat bez elektryczności może mieć o wiele gorsze konsekwencje niż pandemia – czytamy w szwajcarskim „Neue Zürcher Zeitung”.

W Niemczech. Wydział Ochrony Cywilnej Nadrenii Północnej-Westfalii zorganizował Dzień Wsparcia w Sytuacjach Kryzysowych pod hasłem "Blackout: co robić, gdy nic nie działa". Niemieccy eksperci doradzali, aby na długotrwałą przerwę w dostawie energii elektrycznej przygotować plecak dla każdego członka rodziny z odzieżą na 5 dni oraz artykułami, które mogą się przydać, tj.: żywnością z długim terminem ważności, środkami pierwszej pomocy oraz produktami higienicznymi.

– Niemcy są świadomi, że wraz z postępowaniem transformacji energetycznej zarządzanie siecią przesyłową staje się coraz bardziej skomplikowane. Udział odnawialnych źródeł energii będzie stale rósł, jednak przez ich charakter są wciąż uznawane za niestabilne i wymagające wsparcia. Jednocześnie Niemcy wygaszają kolejne elektrownie konwencjonalne, produkujące energię z węgla i atomu. Zapewnianie dostaw energii będzie wymagało stałej rozbudowy, modernizacji i digitalizacji sieci przesyłowej, z czym Niemcy wciąż mają problem. Na razie w ich kraju zagrożenie blackoutem uznawane jest za nieduże, ale jak zmieni się ta sytuacja w ciągu najbliższych lat bez niezbędnych inwestycji, to już inna sprawa – powiedział w rozmowie z EURACTIV.pl Michał Kędzierski, specjalista ds. polityki energetycznej i klimatycznej Niemiec w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Czy Polska powinna obawiać się blackoutu?

W Polsce ma każdym kroku, zapewnia się społeczeństwo, że nie mamy się czego obawiać. Jak czytamy na portalu euroactiv.pl Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia, że rozległa awaria prądu Polsce nie grozi, podobnego zdania jest Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Polska posiada zabezpieczone zapasy rezerw strategicznych, w tym gazu, dzięki przyjętej z inicjatywy rządu ustawie z 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych– twierdzi Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Co to jest blackout?

Blackout to poważna elektroenergetyczna awaria systemowa, która ma charakter nagły i niespodziewany. Wynikiem jest dłuższa przerwa w dostawie energii elektrycznej występująca na dużym obszarze. Przyczyny powstania i przebieg blackoutu są różne w poszczególnych przypadkach.