Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 60 proc. Polaków popiera wprowadzenie emerytur stażowych. A Ty?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 03.10.2020 02:00

60 proc. Polaków popiera wprowadzenie emerytur stażowych. A Ty?

Dla większości Polaków emerytury stażowe to atrakcyjny pomysł.
Pixabay

Andrzej Duda proponuje Polakom emerytury stażowe. Większość jest za

Jak podaje portal money.pl, podczas niedawnej kampanii wyborczej ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda przedstawił wyborcom pomysł wprowadzenia emerytur stażowych. Pomysł jest prosty i na pierwszy rzut oka atrakcyjny. Emerytura stażowa tym różniłaby się od emerytury powszechnej, że do jej pobierania uprawniałoby nas nie osiągnięcie wieku emerytalnego, ale określony staż pracy, co oznacza, że wiele osób zyskałoby te uprawnienia przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Proponowany staż wynosiłby 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Z sondażu przeprowadzonego przez money.pl wynika, że większość Polaków - 60 proc. - podchodzi do tego pomysłu z aprobatą. 33 proc. respondentów "raczej" popiera pomysł wprowadzenia emerytur stażowych, a 27 proc. badanych jest zdecydowanie za. Zdecydowanie przeciwne pomysłowi prezydenta jest tylko 8 proc. respondentów, a 7 proc. wyraża wobec pomysłu umiarkowaną dezaprobatę. 

Emerytury stażowe to zdaniem ekspertów fatalny pomysł

Eksperci wskazują jednak, że odpowiedzi badanych mogłyby być diametralnie odmienne, gdyby byli oni świadomi faktu, że emerytury stażowe wiązałyby się z wypłatą świadczeń o wiele niższych od tych wypłacanych po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Zdaniem przywoływanego przez money.pl Oskara Sobolewskiego z Instytutu Emerytalnego emerytury stażowe stanowiłyby ponadto faktycznie kolejną formę obniżenia wieku emerytalnego, tymczasem polski system emerytalny potrzebuje całkiem odwrotnych działań. Należałoby raczej podwyższyć i wyrównać - dla kobiet i mężczyzn oraz poszczególnych grup zawodowych - wiek emerytalnych.

Niska wysokość świadczenia, które według wstępnych szacunków wynosiłoby przeciętnie 1,5 tys. zł, nie wszystkich zniechęca jednak do tego pomysłu. Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski twierdzi, że mimo wszystko emerytury stażowe powinny być jedną z opcji dostępnych Polakom. -  Trzeba pozwolić obywatelom samodzielnie podjąć taką decyzję, czy przejść na emeryturę teraz, czy jeszcze trochę pracować - przywołuje słowa Lewandowskiego money.pl. Jednak jeśli wziąć pod uwagę wysoki poziom niedoinformowania Polaków w kwestii systemu emerytalnego, na który zwraca uwagę Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego, można mieć wątpliwości, czy osoby, które zdecydowałyby się na emerytury stażowe, nie żałowałyby potem swojej decyzji.