Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emerytury dla psów policyjnych coraz bliżej. Projekt trafił właśnie do Sejmu
Radosław Święcki
Radosław Święcki 02.05.2021 02:00

Emerytury dla psów policyjnych coraz bliżej. Projekt trafił właśnie do Sejmu

Emerytura dla psów coraz bliżej
Pxhere

Zazwyczaj piszemy o emeryturach dla osób, które nabędą w tym celu uprawnień. Tymczasem rządzący pomyśleli o emeryturze... zwierząt służących w służbach podległych MSWiA, w tym przede wszystkim psów. Projekt ustawy w tej sprawie trafił właśnie do Sejmu. Przedstawiciele resortu liczą na to, że przyszłość zwierząt wycofywanych ze służby nie wywoła politycznych sporów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do Sejmu trafił projekt ustawy ws. emerytury dla psów podległych MSWiA

  • Jaka przyszłość czekałaby zwierzęta wycofywane ze służby

  • Ile psów służy w policji

MSWiA planuje emeryturę psów

Zazwyczaj na łamach naszego portalu piszemy o emeryturach dla osób, które z racji osiągnięcia odpowiedniego wieku mogą sobie pozwolić na zakończenie aktywności zawodowej. Tymczasem rządzący pomyśleli o przyszłości innej grupy, która  w pewnym momencie kończy pracę. Konkretnie o zwierzętach, w tym przede wszystkim o psach.

Chodzi o psy ze służb podległych MSWiA (policji, Straży Granicznej, wojsku, Służbie Więziennej czy straży pożarnej). 21 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy częściowo regulującej status zwierząt w tych służbach.

Regulacja ma na celu m.in. uregulowanie sytuacji zwierząt po wycofaniu z użycia w danej formacji.

- Zwierzę w dalszym ciągu będzie pozostawać na stanie formacji, a pierwszeństwo w przejmowaniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun, o ile wyrazi taką wolę – wyjaśnia cytowany w komunikacie MSWiA szef resortu Mariusz Kamiński.

W przypadku gdy dotychczasowy opiekun bądź inna uprawniona osoba (inny funkcjonariusz, pracownik cywilny formacji, czy emerytowany funkcjonariusz) nie będą chciały zająć się psem czy koniem, wówczas opieka nad nim będzie sprawowana w ramach określonej jednostki lub komórki organizacyjnej danej formacji.

W sytuacji gdy opiekun czworonoga umrze, pierwszeństwo w opiece nad zwierzęciem będzie miał członek najbliższej rodziny zmarłego. Mowa o takim, który prowadził z nim wspólne gospodarstwo domowe.

Opiekun zwierzęcia otrzyma wyżywienie dla w naturze dla psa lub konia bądź równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Ryczałt taki otrzyma również organizacja społeczna, której powierzono zwierzę.

Resort spraw wewnętrznych informuje, że zapewnione zostaną też środki na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt, nie tylko tych służących w ramach danej formacji, lecz także wycofanych z użycia.

Projekt ustawy regulujący status zwierząt podległych MSWiA jak wspomniano został przyjęty przez rząd 21 kwietnia, tymczasem w ostatnich dniach trafił on do Sejmu. Wiceszef resortu Błażej Poboży liczy na to, że w tej sprawie uda się osiągnąć porozumienie ponad politycznymi podziałami.

Ile psów służy w policji?

Z danych przedstawionych przez resort wynika, że aktualnie we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy ok. 1200 psów i ponad 60 koni. Większość, bo niemal 900 czworonogów funkcjonuje w policji.

Ponad połowa z nich to psy patrolowo-tropiące, wykorzystywane do służby patrolowej oraz tropienia śladów ludzkich. Prawie 170 psów wykorzystuje się do wyszukiwania zapachów narkotyków, a blisko 100 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Głównymi rasami psów wykorzystywanych w służbie są owczarki niemieckie i owczarki belgijskie malinois. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]