Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytury będą znacznie wyższe. Prezes ZUS potwierdziła
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.06.2023 17:03

Emerytury będą znacznie wyższe. Prezes ZUS potwierdziła

emeryci
Domena publiczna

Co roku w czerwcu przeprowadzana jest waloryzacja składek zgromadzonych na subkontach w ZUS. Jak wynika ze słów prezes Zakładu prof. Gertrudy Uścińskiej, oznacza to wzrost świadczeń nawet o kilkaset złotych.

Będzie wzrost świadczeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obok waloryzacji emerytur przypadającej na marzec, co roku przeprowadza jeszcze jedną taką operację. W czerwcu dotyczy ona subkont tych osób, które są ubezpieczone w Zakładzie.

Jak podaje Super Biznes, waloryzacja ta jest przeprowadzana w celu kompensacji ubiegłorocznych procesów gospodarczych, jak np. inflacja. Łączna suma podwyżek jest niebagatelna - wyniosła bowiem 450 mld zł.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek do spełnienia

Podwyżki idą w tysiące złotych

Konkretne kwoty waloryzacji są spore. Z informacji Super Biznesu wynika, że osoby ze zgromadzoną kwotą 450 tys. zł na subkoncie mają teraz o 65 tys. zł więcej. Z kolei suma 850 tys. zł przed waloryzacją w jej wyniku urosła o dodatkowe 122 tys. zł.

O waloryzacji subkont wypowiedziała się również prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Z jej słów cytowanych przez Super Biznes wynika, że wskaźniki waloryzacji składek były tak wysokie, że kapitał emerytalny na subkontach został pomnożony na poziomie niespotykanym na żadnej lokacie.

Emerytury pójdą w górę

Cytowana przez Super Biznes prof. Uścińska ujawniła również, że waloryzacja subkont przełoży się na wyższe świadczenia emerytalne. Wszystko zależy od sumy, jaka znajdowała się na subkoncie przed waloryzacją.

Według szefowej ZUS, waloryzacja pozwoli na obliczenie emerytury wyższej o kilkaset złotych. Widełki uzależnione od wspomnianego wyżej warunku zawierają się w przedziale od 250 do nawet 580 zł.

Tagi: Emerytura ZUS