Emerytury stażowe nie do końca się opłacają
pixinio/Bicanski
Autor Radosław Święcki - 24 Października 2020

Emerytury stażowe - temat bumerang. Kto mógłby skorzystać? Kiedy najlepiej byłoby przestać pracować?

Jak bumerang wraca temat emerytur stażowych, który popierany jest przez znaczną część środowisk politycznych. Jeśli rozwiązanie to wejdzie w życie wielu Polaków mogłoby zakończyć karierę zawodową dużo wcześniej niż dotychczas. Problem w tym, że byłoby to specjalnie opłacalne.

Emerytury stażowe - warto czy nie warto?

Temat emerytur stażowych powraca nie tylko w kampanii wyborczej. Co ciekawe entuzjazm wokół tej idei wymyka się tradycyjnym podziałom politycznym, gdyż optują za nią zarówno Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe (w Sejmie leżą już projekty poselskie tych klubów), ale też prezydent Andrzej Duda, który podnosił tę kwestię w niedawnej kampanii wyborczej. Zwolennikami emerytur stażowych są również dwie duże centrale związkowe - “Solidarność” i OPZZ, a gotowość do rozmów deklarują również środowiska pracodawców.

Jak wiadomo zgodnie z funkcjonującymi od kilku lat zasadami na emeryturę - poza nielicznymi wyjątkami jak np. służby mundurowe - możemy udać się w wieku 60 (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). Wcześniej przez kilka lat funkcjonowało rozwiązanie wprowadzone przez drugi rząd Donalda Tuska, które zakładało stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Rozwiązanie to zniósł w poprzedniej kadencji rząd PiS.

Tymczasem idea emerytury stażowej zakłada, że zakończenie kariery zawodowej byłoby możliwe po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy - 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.

Gdyby pomysł ten wszedł w życie, wówczas ktoś kto poszedł do pracy po osiągnięciu pełnoletności, może zostać emerytem w wieku odpowiednio 53 i 58 lat, czyli siedem lat wcześniej niż dotychczas. Warunkiem, jak przypomina portal Strefabiznesu.pl jest, by przez okres kariery zawodowej podlegać obowiązkowi lub dobrowolnie odprowadzać składkę emerytalną do ZUS. Należy podkreślić również, że okres nauki w szkole nie liczy się do stażu.

2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądze2 mln Polaków może dostać wyrównanie od ZUS. Wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać pieniądzeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno
2. Kontrowersyjny ksiądz zaproponował karę śmierci za aborcję. Nie mieści się w głowie
3. Wszystkich świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzy

Emerytury stażowe nieopłacalną opcją?

Idea emerytury stażowych może wydawać się atrakcyjna, tyle, że na koniec dnia okazuje się, że im ktoś krócej pracuje, tym może liczyć na mniejszą emeryturę, co oznacza, że decydując się na zakończenie kariery zawodowej w pierwszym możliwym momencie, musimy liczyć się z tym, że otrzymamy mniejsze świadczenie.

Wysokość emerytury zależy przede wszystkim od długości okresu składkowego, ale też od wieku w jakim zdecydujemy się zakończyć karierę zawodową. Przypomnijmy bowiem, że ZUS wyliczając wysokość świadczenia bierze pod uwagę hipotetyczną długość życia wynikającego z aktualnych tablic śmiertelności.

Przykładowo, jeśli ktoś udaje się na emeryturę w wieku 60 lat, to Zakład dzieli zgromadzony kapitał emerytalny przez 261,5 miesiąca (tyle według najnowszych prognoz GUS wynosi dalsza przeciętna długość życia osób po ukończeniu 60 roku życia) i w ten sposób wyliczana jest kwota miesięcznego świadczenia seniora.

Zwolennicy emerytury stażowych mają świadomość, że osoby, które z nich od razu skorzystają nie otrzymają zbyt wysokich świadczeń (krótszy okres składkowy, a także przewidywany długi okres życia), dlatego proponują jak np. Lewica, by minimalne świadczenie stażowe wynosiło 1600 zł netto. Z kolei “Solidarność” chce by warunkiem otrzymania emerytury stażowej był kapitał pozwalający na wypłatę w wysokości co najmniej 120 proc. najniższej emerytury, czyli obecnie 1.440 zł brutto.

Przypomnijmy, że obecnie emerytura minimalna wynosi 1200 zł brutto, co oznacza, że na rękę seniorzy otrzymują nieco ponad 1000 zł.

W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwićW Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. Zacznie się już jutro. Poważne zmiany dotkną całą Polskę
  3. Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domów
  4. Ujawniamy gdzie zatankujesz i nie przepłacisz. Nie wierzyliśmy, że na stacji można kupić tak tanie paliwo
  5. Szpital na Stadionie Narodowym szuka chętnych do pracy. Znamy stawkę za godzinę
  6. Fatalny wypadek rywala Kamila Stocha. Z ogromnym impetem uderzył głową w zeskok, wiemy w jakim jest stanie (WIDEO)
  7. Przypaliła ulubione garnki w domu. Na szczęście okazało się, że w lodówce miała najlepszy z możliwych ratunek
Trzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producentaTrzy marki aut, 200 tysięcy z poważnymi usterkami. Ale w większości chodzi o jednego producentaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News