Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emerytura dla psów coraz bliżej. Rząd pracuje nad przepisami
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.04.2021 02:00

Emerytura dla psów coraz bliżej. Rząd pracuje nad przepisami

Pies dostanie emeryturę? To możliwe
pikist.com

Na naszym portalu bardzo często gości temat emerytur, które przysługują zwykle każdej osobie, która nabędzie do niej prawa zwykle po przekroczeniu odpowiedniego wieku. Tymczasem szykują się emerytury dla... psów. Sprawdźcie, które czworonogi będą mogły załapać się na świadczenie.

  • Rząd przyjął projekt ustawy ws. emerytury dla psów

  • Które czworonogi będą mogły liczyć na świadczenie

  • Jaka może być wysokość świadczenia

Pies z emeryturą? To możliwe

Wielokrotnie na łamach naszego portalu gości temat emerytur. W naturalny sposób kojarzą one nam się z osobami, które z racji wieku nabywają prawa emerytalne i w związku z tym mogą pozwolić sobie na zakończenie kariery zawodowej. Tymczasem szykują się emerytury dla zwierząt, w tym przede wszystkim psów.

Od razu wyjaśniamy posiadaczom czworonogów, że nie mają co liczyć na to, że ich pupil będzie otrzymywał świadczenie. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy na przywilej ten będą mogły liczyć wybrane zwierzęta – w tym głównie psy – wykorzystywane w służbach mundurowych, które zakończą służbę.

Celem przyjętej przez rząd ustawy, jak podaje Money.pl, jest uregulowanie statusu zwierząt w służbach mundurowych od momentu ich doboru aż po wycofanie ze służby. Chodzi m.in. o zapewnienie im bytu, właśnie po odejściu ze służby.

Świadczenie będzie oczywiście przyznawane opiekunom zwierząt. Zgodnie z przyjętymi przepisami prawo do przejęcia nad nimi opieki będą mieli dotychczasowi opiekunowie, co jak się okazuje było dotąd dość częstą praktyką. Jak zauważa portal, był to jeden z powodów dla których funkcjonariusze wnioskowali o przyznanie emerytur m.in. dla psów. Inne motywy tego rozwiązania wiążą się z chęcią okazania szacunku dla zwierząt pełniących ofiarną i wyczerpującą służbę.

Opiekunowie, którzy przejmą opiekę np. nad „emerytowanym” psem będą mogli liczyć m.in. na wyżywienie w naturze bądź równoważnik w formie ryczałtu. Zostaną im również zapewnione środki np. na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt.

Co jeśli dotychczasowy opiekun nie będzie chciał wziąć do siebie pupila? Wówczas opieka nad nim miałaby być sprawowana w ramach jednostki danej formacji mundurowej. Będzie też mogło zostać przekazane do właściwej organizacji społecznej. Taka organizacja oczywiście również będzie otrzymywała świadczenie.

Politycznych podziałów nie będzie?

Wygląda więc na to, że zwierzęta służące w służbach mundurowych mają szanse na uzyskanie przywilejów emerytalnych. Póki co decyzja w tej sprawie leży po stronie parlamentu. Przedstawiciele resoru spraw wewnętrznych liczą jednak na to, że w tej sprawie nie będzie politycznych podziałów.

- Liczę też na to, że za tym projektem opowiedzą się wszyscy przedstawiciele wszystkich formacji politycznych – mówi cytowany przez Money.pl Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, podkreślając, że w takiej sprawie jak sytuacja zwierząt pełniących tak ważną rolę politycy powinni mówić jednym głosem.

Emerytury miałyby się należeć zwierzętom wykorzystywanym w policji, ale też w Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa, a także w wojsku. Kwota świadczenia ma być określana przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w drodze rozporządzenia.

Według Money.pl nie należy się spodziewać się, aby były to duże kwoty. Portal przypomina, że postulująca wprowadzenie psich emerytur Straż Graniczna wskazywała stawki na poziomie 100-150 zł miesięcznie.

W komórkach organizacyjnych policji służy ok. 1000 psów. Najliczniejszą grupę stanowią psy patrolowo-tropiące.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]