Emerytura może być wyższa. Seniorzy mogą liczyć na wiele dodatków
fot. www.stannah.ca/Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Grudnia 2019

Dodatki do emerytury, które podwyższą świadczenie. Senior może liczyć nie tylko na Trzynastkę

Emerytura może zostać powiększona dzięki różnym dodatkom. Ale form pomocy jest znacznie więcej - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Emerytura może być wyższa

Emerytura powszechna jest świadczeniem, do którego prawo mają osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i składkowy. W 2017 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości obniżył wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Kwota, w jakiej jest wypłacana emerytura, jest zależna od sumy odprowadzanych składek emerytalnych.

Świadczenia emerytalno-rentowe podlegają waloryzacji, która jest przeprowadzana co roku. Jak podaje “DGP”, od 1 marca przyszłego roku emerytura zostanie podniesiona o 3,24 proc., jednak nie mniej niż 70 zł brutto. Minimalne świadczenia mają wynieść 1200 zł.

Trzynasta emerytura

W tym roku po raz pierwszy rząd wypłacił seniorom dodatkowe, jednorazowe świadczenie. Ale od przyszłego roku trzynasta emerytura będzie obowiązkowa i będzie wynosić tyle, ile minimalna emerytura. Jednak “trzynastka” to nie jedyny dodatek, na jaki mogą liczyć emeryci i renciści. Opcji jest naprawdę sporo.

Biedronka zaskakuje klientów. Oferuje drugi produkt za darmo, jest tylko jeden warunekBiedronka zaskakuje klientów. Oferuje drugi produkt za darmo, jest tylko jeden warunekCzytaj dalej

Dodatki do świadczeń

Emeryci mogą ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny. Ma do niego prawo osoba, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Obowiązkowo jest przyznawany osobom, które skończyły 75. rok życia, natomiast nieco młodsi emeryci muszą złożyć wniosek. Od 1 listopada dodatek pielęgnacyjny wynosi 215, 84 zł.

W przypadku osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych obowiązuje dodatek kombatancki (221,01 zł netto) i dodatek kompensacyjny (33,30 zł). Dla osób, które są ofiarami represji wojennych stworzono dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji na kwotę 333,02 zł.

To, w jakiej kwocie będzie wypłacany dodatek weterana poszkodowanego jest zależne od uszczerbku na zdrowiu. Podstawa wymiaru dodatku to minimalna emerytura, która od przyszłego roku będzie wynosić 1200 zł.

Z kolei osobom, które potajemnie nauczały w czasach okupacji, przysługuje dodatek za tajne nauczanie w wysokości 222,01 zł. Na dodatkowe świadczenia mogą też liczyć deportowani do pracy przymusowej oraz osadzeni w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR (od 11,13 zł do 222,01 zł), a także cywilne niewidome ofiary działań wojennych.

Ryczałt energetyczny i deputat

Kombatanci (oraz wdowy lub wdowcowie) i ofiary represji, a także żołnierze zastępczej służby wojskowej mogą liczyć na ryczałt energetyczny. “Kwotę ryczałtu energetycznego podaje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do 7 dnia roboczego miesiąca lutego w każdym roku kalendarzowym. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. jego wysokość wynosi 171,41 zł” - podaje “DGP”.

Seniorzy, którzy pracowali w kolejach, mogą liczyć na deputat węglowy w ilości 1800 kg węgla kamiennego rocznie, który jest wydawany w formie rekompensaty pieniężnej.

Zasiłek

Emeryci mogą też ubiegać się o wsparcie z pomocy społecznej. “Zasiłek stały z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, jeśli dochód dla osoby samotnie gospodarującej nie przekracza kwoty 701 zł, natomiast dla osoby w rodzinie - kwota 528 zł” - pisze “DGP”.

Istnieje trzy rodzaje zasiłków z pomocy społecznej. Zasiłek stały jest dla osób całkowicie niezdolnych do pracy, których dochody nie wystarczają na utrzymanie. Zasiłek nie może być wyższy niż 645 zł miesięcznie.

Do zasiłku okresowego mają prawo osoby, które mają wyjątkowo trudną sytuację, ale przejściową. Wtedy zasiłek jest wydawany na sfinansowanie niezbędnych potrzeb życiowych. Maksymalna kwota zasiłku może wynieść 418 zł.

Ostatnią formą jest zasiłek celowy, który przyznaje się na sfinansowanie określonych wydatków, takich jak żywność, leki, opał, odzież czy koszty leczenia.

Ostatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych karyOstatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych karyCzytaj dalej

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Seniorzy mogą starać się o dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w firmie, w której przeszli w stan spoczynku zawodowego. Z Funduszu można opłacać różne prezenty, bony, upominki, świadczenia pieniężne, karnety sportowe, bilety na imprezy kulturalne, a także wyjazdy, tzw. wczasy pod gruszą - podaje “Dziennik Gazeta Prawna”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News