PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 26 Stycznia 2021

Mało kto wie, a oprócz emerytury można pobierać dodatek 4294,67 zł. Uprawnionych jest coraz więcej

Emerytura może wiązać się z sowitym dodatkiem, jednakże trzeba spełnić jeden bardzo ważny warunek. Na dodatek do emerytury mogą liczyć te osoby, które ukończyły sto lat. I choć kwestia dodatku brzmi pięknie, w ogólnym rozrachunku dane są bardzo nieprecyzyjne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi dodatek do emerytury
  • W jaki sposób można ubiegać się o pieniądze
  • Czemu dane w tej kwestii są nieprecyzyjne

Emerytura z dodatkiem dla wybranych

Polska - wydawać by się mogło, że to kraina mlekiem i miodem płynąca, jednakże seniorami także stojąca. Jak się okazuje, emeryci w Polsce osiągają coraz piękniejszy wiek. Spójrzmy tylko na panią Teklę Juniewicz - 114-letnią i jednocześnie najstarszą Polkę oraz piątą najstarszą mieszkankę Europy. Co więcej, osób w tak sędziwym wieku cały czas przybywa.

Ilość Polaków zwiększa się z roku na rok. Portal money.pl wlicza, że gdy pani Tekla miała 12 lat, Polaków było o 10 mln mniej niż obecnie. Jednocześnie z roku na rok wzrasta ilość stulatków, a co się z tym wiąże - dodatków wypłacanych do emerytury.

- Oddziały ZUS wypłacają świadczenia honorowe dla 2,2 tys. stulatków. To o 200 więcej niż w 2018 roku - mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS cytowana przez Business Insider. Dodała, że " świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat - niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę".

W związku z tym, że długość życia wciąż się wydłuża, będzie także przybywać nam stulatków. Według danych szacunkowych w 2040 r. ma być ich już 20,4 tys., natomiast w 2060 r. już 66,8 tys. Prawdziwe boom nastąpi w 2080 r., gdy stulatków będzie już 124,2 tys. Czy nasz ZUS poradzi sobie z taką ilością wypłat dodatków do emerytury i jaka jest jego kwota.

Dodatek do emerytury coraz częściej wypłacany

Z roku na rok świadczenie honorowe jest coraz wyższe. Według portalu money.pl w 2018 roku specjalny dodatek do emerytury wynosił 3 536 zł, z kolei w 2019 roku było to już 3 731 zł brutto. Natomiast od 1 marca 2020 roku jest to już 4 294,67 zł każdego miesiąca. Świadczenie honorowe przyznawane jest od 1972 r. Emeryci nie muszą składać specjalnych wniosków, jeśli mają przyznane świadczenie emerytalne. Jak zatem wygląda kwestia tych bez prawa do emerytury?

Osoby bez prawa do emerytury powinny same upomnieć się o pieniądze od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie jest przyznawane automatycznie po skończeniu stu lat.

Dodatki do emerytury wypłacane są także przez KRUS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Niestety, ale owe instytucje nie udostępniają danych na temat dodatków do emerytur wypłacanych sędziwym obywatelom.

Z kolei portal money.pl informuje, że dane GUS informują o większej ilości stulatków w naszym kraju niż tych pobierających dodatek do emerytury. Serwis podkreśla, że dane GUS mogą być nieprecyzyjne albo część beneficjentów nie dostaje należnych środków. Istotne jest to, że kwota dodatku do emerytury jest stała i nie podlega waloryzacji.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News