Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Możesz dostać 4000 zł dodatku do emerytury. Coraz więcej Polaków może na niego liczyć
Maria Glinka
Maria Glinka 03.03.2021 01:00

Możesz dostać 4000 zł dodatku do emerytury. Coraz więcej Polaków może na niego liczyć

Emerytura w wysokości ponad 4 tys. zł
Marek Bazak/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje emerytura w wysokości ponad 4 tys. zł

  • Jakie są warunki otrzymania dodatku

  • Ile osób pobiera świadczenie

Emerytura honorowa - dla kogo i w jakiej wysokości?

Emerytura honorowa to świadczenie, dzięki któremu seniorzy nie muszą martwić się o budżet domowy. Na wysoki dodatek mogą liczyć osoby, które skończyły sto lat.

Jeszcze dwa lata temu świadczenie dla wiekowych seniorów wynosiło 3536 zł brutto. W 2019 r. stulatkowie pobierali już 3731 zł brutto miesięcznie. Portal kurierlubelski.pl przypomina, że w 2020 r. emerytura honorowa została zwiększona do poziomu 4 tys. zł.

Jednak 1 marca 2021 r. weszła w życie waloryzacja, dzięki której dodatek dla stulatków jest jeszcze wyższy. Po zmianach seniorzy dostaną 4 294,67 zł brutto - jednak na taką kwotę będą mogły liczyć tylko te osoby, które ukończą sto lat w tym roku. Emerytura honorowa w identycznej wysokości jest wypłacana do końca życia.

Na takim mechanizmie tracą najbardziej wiekowi seniorzy. Dla przykładu pani Tekla Juniewicz z Gliwic (114 lat) otrzymuje zaledwie 1977,20 zł brutto, ponieważ 100 lat skończyła w 2006 r. i taka była wysokość dodatku wypłacanego w tamtym czasie.

Emerytura honorowa dla tegorocznych stulatków jest zdecydowanie wyższa niż emerytura minimalna, która po waloryzacji wynosi 1250,88 zł. Świadczenie przewyższa także uśrednioną kwotę, którą seniorom wypłaca ZUS - w 2020 r. przeciętna emerytura wynosiła 2236,84 zł.

Emerytura dla stulatków bez zbędnych formalności

Emerytura honorowa przysługuje każdemu stulatkowi, bez względu na wysokość wcześniej pobieranych świadczeń - zarówno emerytury, jak i renty. Dodatek jest przyznawany z urzędu, co oznacza, że seniorzy nie muszą przedkładać dodatkowych wniosków.

Do pisemnego zgłoszenia po emeryturę honorową są zobligowani seniorzy, którzy emerytury bądź renty nie otrzymywali wcale. Mogą to uczynić również przez pełnomocnika, jednak należy pamiętać o dołączeniu dokumentu potwierdzającego datę urodzenia. Business Insider Polska donosi, że ta sytuacja dotyczy najczęściej kobiet, które zajmowały się domem i dziećmi i przez całe życie nie podjęły żadnej pracy.

Emerytura honorowa coraz bardziej popularna

Średnia długość życia Polaków to 74 lata, a Polek - 82 lata, co oznacza, że grono osób uprawnionych do wysokiego świadczenia nie jest zbyt duże. Portal prawo.pl podaje, że w marcu 2020 r. emeryturę honorową pobierało łącznie 2,2 tys. osób.

Według oficjalnych wyliczeń ZUS z września 2020 r. emerytura honorowa zasiliła budżety kolejnych 980 osób. Kwoty wypłaconych świadczeń między marcem a wrześniem ubiegłego roku wyniosły łącznie 83,4 mln zł.

Jednak ZUS już teraz przewiduje, że liczba stulatków będzie rosła. „Prognozuje się, że w 2040 r. będzie ich w naszym kraju ponad 20 tys.”, czytamy w komunikacie instytucji. Z kolei w 2060 r. Polaków z emeryturą honorową ma być już ponad 66 tys., a w 2080 r. - aż 124,2 tys.