Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > ZUS rozszerza zwolnienia ze składek. Załapie się większa ilość przedsiębiorców
Radosław Święcki
Radosław Święcki 02.03.2021 01:00

ZUS rozszerza zwolnienia ze składek. Załapie się większa ilość przedsiębiorców

ZUS przekazuje świetne wieści dla firm poszkodowanych obostrzeniami
BiznesInfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Branże dotknięte obostrzeniami będą mogły wystąpić o zwolnienie ze składek za luty

  • Branże te będą również mogły skorzystać trzykrotnie z postojowego

  • Jakie konkretnie branże mogą liczyć na wsparcie

ZUS z dobrymi wiadomościami dla przedsiębiorców

ZUS przekazuje dobre wiadomości dla firm poszkodowanych wskutek restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Państwowy ubezpieczyciel informuje w komunikacie, że przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za luty br. Będą również mogli skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie.

Zmiany te to efekt rządowego rozporządzenia z 26 lutego br. ws. wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii, które weszło w życie ostatniego dnia minionego miesiąca. Tym samym 28 lutego utraciło moc rozporządzenie Rady Ministrów z 19 stycznia br. ws. wsparcia wymienionych wyżej przedsiębiorstw.

- Po zmianie przepisów, przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r. – informuje w komunikacie ZUS.

- Nowe rozporządzenie przesunęło o miesiąc termin złożenia wniosku, czyli wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Zmienił się również termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych za wnioskowany okres – dodano w komunikacie. 

Przedsiębiorca musi przekazać dokumenty do końca marca tego roku, chyba, że jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

Jak wspomniano, zgodnie z nowym rozporządzeniem przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli skorzystać ze świadczenia postojowego maksymalnie trzykrotnie. Wniosek w tej sprawie, będą mogli złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Jakie branże skorzystają?

Jakie konkretnie branże będą mogły skorzystać ze zwolnienia ze składek i postojowego? Jak podaje w rozmowie z Polską Agencją Prasową szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska, będą to m.in. przedsiębiorcy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, a także fizjoterapeuci.

Ze zwolnienia ze składek za grudzień i styczeń skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

- Tym samym kolejny raz, w ramach tzw. tarczy 8.0, poszerzamy formy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa – podsumowuje w rozmowie z PAP prezes ZUS.

Tagi: ZUS