elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0
pxhere.com
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Czerwca 2020

Polska będzie w końcu miała elektrownię jądrową. Minister podał konkretną datę, wiemy kiedy ruszy

Elektrownia jądrowa powstanie w Polsce. Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiada, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju ma ruszyć w 2026 r, pierwszy reaktor - w 2033 r., a za 20 lat powinno działać sześć bloków jądrowych.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Minister klimatu podaje daty

Minister klimatu Michał Kurtyka wziął udział w poniedziałek w wideokonferencji z dyrektorem generalnym NEA Williamem Magwoodem. Tematem rozmowy była m.in. budowa elektrowni jądrowej w Polsce. NEA to agencja ds. energii jądrowej działająca przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polska jest jej członkiem od 2010 roku. Kiedy powstanie elektrownia jądrowa w Polsce?

Owoce z ceną wyższą o 28%, ale nie one podrożały najbardziej. Wiemy już coOwoce z ceną wyższą o 28%, ale nie one podrożały najbardziej. Wiemy już coCzytaj dalej

Elektrownia jądrowa ruszy w 2033 roku

Szef resortu klimatu powiedział, że Polska zamierza rozwijać swój program jądrowy, w ramach którego budowa pierwszej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 r., pierwszy reaktor zacznie pracę w 2033 r., a w 2040 r. w Polsce powinno działać sześć bloków jądrowych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Czy elektrownia jądrowa jest w stanie zastąpić elektrownie na węgiel? - Budujemy w Polsce zeroemisyjny system energetyczny, którego atom będzie ważną częścią - powiedział cytowany przez bankier.pl szef resortu klimatu. I dodał, że większość polskich elektrowni węglowych zbliża się do kresu eksploatacji i już dziś trzeba podejmować ważne, w jakim kierunku przekształcać sektor energetyczny.

Bon turystyczny 500 plus już niebawem. Sasin ujawnił, kiedy projektem zajmie się SejmBon turystyczny 500 plus już niebawem. Sasin ujawnił, kiedy projektem zajmie się SejmCzytaj dalej

Elektrownia jądrowa to przyszłość polskiej energetyki?

Minister klimatu wskazał, że najważniejszym elementem wykonalności całego projektu elektrowni jądrowej są odpowiednie źródła finansowania. - Musimy być pewni, że mamy finansowe fundamenty, które m.in. zapewniają, że energia elektryczna z atomu będzie konkurencyjna - zaznaczył cytowany przez bankier.pl Kurtyka. I dodał, że koszty elektrowni jądrowej oraz całej energetyki w dużym stopniu zależą od zdolności wybudowania jej na czas i w budżecie.

Szef resortu klimatu podkreślił też, że polski rząd postrzega transformację energetyczną także przez pryzmat bezpieczeństwa energetycznego, czyli np. spadku zależności od importu węglowodorów. A w tym kontekście budowa elektrowni jądrowej do takiego bezpieczeństwa się przyczynia.

Minister dodał też, że nie istnieje jedna, cudowna recepta na system energetyczny przyszłości. - W Polsce musimy wymyślić właściwą strukturę, w której swoje miejsce ma i fotowoltaika, i stabilnie produkujący atom - zaznaczył Michał Kurtyka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosekMożesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosekCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News