Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska będzie w końcu miała elektrownię jądrową. Minister podał konkretną datę, wiemy kiedy ruszy
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 16.06.2020 02:00

Polska będzie w końcu miała elektrownię jądrową. Minister podał konkretną datę, wiemy kiedy ruszy

elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0
pxhere.com

Elektrownia jądrowa w Polsce. Minister klimatu podaje daty

Minister klimatu Michał Kurtyka wziął udział w poniedziałek w wideokonferencji z dyrektorem generalnym NEA Williamem Magwoodem. Tematem rozmowy była m.in. budowa elektrowni jądrowej w Polsce. NEA to agencja ds. energii jądrowej działająca przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polska jest jej członkiem od 2010 roku. Kiedy powstanie elektrownia jądrowa w Polsce?

Elektrownia jądrowa ruszy w 2033 roku

Szef resortu klimatu powiedział, że Polska zamierza rozwijać swój program jądrowy, w ramach którego budowa pierwszej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 r., pierwszy reaktor zacznie pracę w 2033 r., a w 2040 r. w Polsce powinno działać sześć bloków jądrowych.

Czy elektrownia jądrowa jest w stanie zastąpić elektrownie na węgiel? - Budujemy w Polsce zeroemisyjny system energetyczny, którego atom będzie ważną częścią - powiedział cytowany przez bankier.pl szef resortu klimatu. I dodał, że większość polskich elektrowni węglowych zbliża się do kresu eksploatacji i już dziś trzeba podejmować ważne, w jakim kierunku przekształcać sektor energetyczny.

Elektrownia jądrowa to przyszłość polskiej energetyki?

Minister klimatu wskazał, że najważniejszym elementem wykonalności całego projektu elektrowni jądrowej są odpowiednie źródła finansowania. - Musimy być pewni, że mamy finansowe fundamenty, które m.in. zapewniają, że energia elektryczna z atomu będzie konkurencyjna - zaznaczył cytowany przez bankier.pl Kurtyka. I dodał, że koszty elektrowni jądrowej oraz całej energetyki w dużym stopniu zależą od zdolności wybudowania jej na czas i w budżecie.

Szef resortu klimatu podkreślił też, że polski rząd postrzega transformację energetyczną także przez pryzmat bezpieczeństwa energetycznego, czyli np. spadku zależności od importu węglowodorów. A w tym kontekście budowa elektrowni jądrowej do takiego bezpieczeństwa się przyczynia.

Minister dodał też, że nie istnieje jedna, cudowna recepta na system energetyczny przyszłości. - W Polsce musimy wymyślić właściwą strukturę, w której swoje miejsce ma i fotowoltaika, i stabilnie produkujący atom - zaznaczył Michał Kurtyka.

Tagi: Energetyka