Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Dyrektywa plastikowa. Od 1 lipca 2024 roku ze sklepów zniknie wiele produktów jednorazowych
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.06.2023 13:35

Dyrektywa plastikowa. Od 1 lipca 2024 roku ze sklepów zniknie wiele produktów jednorazowych

sklep-braki-plastik
Jakub Kaminski/East News

Na mocy przepisów opublikowanych w Dzienniku Ustaw od lipca przyszłego roku w sklepach nie będzie już można kupić jednorazowych produktów plastikowych takich jak sztućce czy słomki do napojów. To efekt wdrażania w naszym kraju dyrektywy plastikowej z 2019 roku. Zmiany „uderzą” Polaków po kieszeniach, bo to oni będą ponosić koszty opłat od używania przez firmy produktów jednorazowych – informuje nas firma inFakt.

Nie będzie możliwości zakupu wielu jednorazowych produktów plastikowych

W pierwszej połowie maja w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę implementującą przepisy unijne do polskiego prawa. W rezultacie od 1 lipca przyszłego roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych talerzy, sztućców, kubków czy słomek do napojów. Na stacjach benzynowych nie będzie już można skorzystać z jednorazowych mieszadełek.

Ze sklepowych półek znikną także produkty wykonane z polistyrenu ekspandowanego, m.in. pojemniki na gorące napoje oraz opakowania na żywność, w tym te, w których wydawane jest jedzenie na wynos. Od przyszłego lata nie będziemy mogli także kupić balonów mocowanych na plastikowych patyczkach – wskazuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć.

Pojawią się nowe oznaczenia

W przyszłym roku na opakowaniach zawierających tworzywa sztuczne będą musiały się znaleźć specjalne oznaczenia o zawartości tych tworzyw. Chodzi np. o chusteczki nawilżające, podpaski, tampony, opony czy wyroby tytoniowe z filtrem. Piotr Juszczyk wskazuje, że zabieg ten ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat szkodliwości stosowania plastiku w produktach codziennego użytku.

Koszty spadną na klientów

Koszty związane z wykorzystywaniem plastiku przez przedsiębiorców zostaną przerzucone na klientów tak jak w przypadku opłaty cukrowej. Opłaty za plastikowe naczynia lub opakowania na żywność znajdą się na paragonach i fakturach. Zmiana przepisów w tym zakresie ma na celu zachęcić zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów do odchodzenia od używania produktów z tworzyw sztucznych.

Sklepy i inne podmioty, których dotyczy ustawa, mają sporo czasu na przygotowanie się do zmian i wyprzedanie stanów magazynowych. Podejrzewam, że już niedługo wstrzymana zostanie także produkcja przedmiotów, o których mowa w ustawie – mówi ekspert firmy inFakt.