BiznesINFO.pl
Pexels/MART PRODUCTION

Pexels/MART PRODUCTION

Duchowny zabrał głos w sprawie niedziel handlowych. Słowa mogą zdziwić

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Zakaz handlu znalazł się tym razem nie na celowniku związkowców, a duchownych. W trakcie pielgrzymki w Piekarach Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przekonywał wiernych, że niektóre sieci handlowe po prostu lekceważą prawo. W jego opinii niedziela powinna w pełni należeć do Boga.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sieciówki omijają zakaz handlu

  • Co o tych praktykach uważa abp Wiktor Skworc

  • Jakie hasło przyświeca pielgrzymce w Piekarach Śląskich

Zakaz handlu nagminnie łamany. Metropolita katowicki atakuje sieciówki

Zakaz handlu znalazł się w centrum zainteresowania metropolity katowickiego. W trakcie pielgrzymki w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc dał się poznać wiernym jako zagorzały obrońca niedziel niehandlowych.

- Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijają ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę - ocenił duchowny. Przy okazji skrytykował „zachodnią praktykę” państw europejskich, która jest realizowana poprzez otwieranie galerii handlowych pod pretekstem świadczenia usług pocztowych.

Metropolita katowicki odniósł się także do najnowszych doniesień w sprawie kolejnej sieci, która zyskała prawo, aby omijać zakaz handlu. - Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe - mówił do wiernych.

Przypomniał, że ta sieć handlowa nie może sprzedawać swoich produktów za naszą zachodnią granicą, ponieważ „niedziela jest chroniona konstytucją”. Natomiast w Polsce Kaufland „omija prawo”.

Zakaz handlu coraz chętniej omijany

Zakaz handlu w niedziele i święta w Polsce nie obejmuje tych obiektów, które posiadają status placówek pocztowych. W związku z tym coraz więcej spółek decyduje się na wprowadzenie tego typu usług dla klientów.

Z wyjątku korzysta przede wszystkim Żabka, choć z każdym miesiącem grono firm się powiększa. Dzięki współpracy z Point Pack w niedziele otwartych jest ponad 30 sklepów Topaz.

Portal money.pl podaje, że z kolei dzięki umowie z Ruchem zakaz handlu może omijać również Polomarket. Niewykluczone, że z tej możliwości skorzysta także Kaufland choć przedstawiciele sieciówki deklarują, że na ten moment nie ma takich planów.

"Niedziela jest dla Boga"

Abp Wiktor Skworc tłumaczył, że zakaz handlu to temat, który musi poruszać kościół katolicki, ponieważ dotyczy wiernych. W Piekarach Śląskich zrodziło się nawet chwytliwe hasło „Niedziela jest Boża i nasza”.

Duchowny przyznał, że zakaz handlu omijają tak naprawdę nie tylko sprzedawcy i pracownicy. Z wyjątku coraz chętniej korzystają tysiące rodzin, które „mają prawo do niedzielnego odpoczynku i świętowania”.

Zaostrzony w 2020 r. zakaz handlu sprawił, że możliwość dokonania zakupów w niedzielę to niemal święto. W ubiegłym roku było 7 niedziel niehandlowych, choć z uwagi na pandemię rząd zdecydował się dodatkowo otworzyć sklepy przed świętami Bożego Narodzenia.

Również i w tym roku zakaz handlu jest uciążliwy. Z harmonogramu wynika, że jest tylko 7 niedziel niehandlowych. Jedna z nich wypada 29 sierpnia, a kolejna dopiero 12 grudnia, co oznacza aż 13 tygodni przerwy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Handel

Mecz z Hiszpanią i specjalną akcją w Lidlu. Sieciówka 4 piwa daje za darmo

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Handel

HalfPrice robi absolutną furorę. Sieć ledwo się otworzyła, już podbija zagranicę

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >