Drugi próg podatkowy – ile wynosi? Jak obliczyć?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 20 Listopada 2020

Drugi próg podatkowy – ile wynosi? Jak obliczyć?

Drugi próg podatkowy zalicza się do skali podatkowej. Osoba, której roczne dochody przekraczają 85 528 złotych zobowiązana jest zapłacić wyższy podatek, niż w sytuacji, gdy dochody są niższe i wpadają do pierwszego progu podatkowego. Czym jest drugi próg podatkowy, ile wynosi i jak go obliczyć? Poniżej wyjaśnimy, na czym polegają progi podatkowe i czym skala podatkowa różni się od podatku liniowego.

Pierwszy i drugi próg podatkowy – czy są?

Progi podatkowe są elementami tzw. skali podatkowej. Jest to jeden ze sposobów opodatkowania w ramach zasad ogólnych, oparty o zasadę progresji. Innymi słowy – im więcej zarobisz, tym większy podatek zapłacisz. Na skalę podatkową składają się: pierwszy próg podatkowy i drugi próg podatkowy. Jeśli w danym roku, nasz dochód nie przekroczy ustalonej granicy to zapłacimy niższy podatek. Natomiast jeśli uzyskamy wyższy dochód i nie zmieścimy się w pierwszym progu podatkowym to kwota wykraczająca poza tę granicę będzie podlegała wyższemu opodatkowaniu.

Drugi próg podatkowy – ile wynosi?

Drugi próg podatkowy w 2020 roku wynosi 32% i dotyczy tylko tego dochodu, który przekroczy górną granicę pierwszego progu podatkowego. Granica ta wynosi 85 528 złotych. To oznacza, że jeśli w danym roku zarobimy np. 100 000 złotych, to kwota do 85 528 złotych będzie opodatkowana niższą stawką, wynoszącą 17%, natomiast od nadwyżki będziemy zobowiązani odprowadzić wyższą stawkę podatku, wynoszącą 32%.

Drugi próg podatkowy – jak obliczyć?

Aby obliczyć, czy nasz dochód przekroczył określoną granicę i wpadł w drugi próg podatkowy, należy najpierw zsumować wszystkie przychody, które zostaną opodatkowane według skali podatkowej. Następnie od sumy wszystkich przychodów odejmujemy koszty uzyskania przychodu. Wynik stanowi dochód, który należy opodatkować. Nie wolno jednak zapominać o odliczeniu kwoty wolnej od podatku, która również zależy od zarobków. W 2020 roku, kwota wolna wynosi 8 000 złotych, więc jeśli w ciągu całego roku nasz dochód będzie niższy od tej kwoty to nie będziemy musieli płacić podatku dochodowego.

Natomiast jeśli okaże się, że dochód przekroczył kwotę 85 528 złotych, będziemy musieli zastosować dwa progi podatkowe. Zatem z kwoty 85 528 złotych zapłacimy stawkę z pierwszego progu podatkowego, czyli 17%, natomiast od pozostałego dochodu, który wpadnie w drugi próg podatkowy, należy opłacić podatek w wysokości 32%.

Drugi próg podatkowy – czy można go uniknąć?

Co ciekawe, istnieją metody, które pozwalają skutecznie uniknąć drugiego progu podatkowego i to całkiem legalnie. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ponieważ sumaryczny dochód jest w pierwszej kolejności dzielony na dwa, a dopiero potem stosowana jest skala podatkowa. Jeśli dochód męża wpada do drugiego progu podatkowego, a dochód żony jest znacznie niższy i wpada do pierwszego progu podatkowego to mąż będzie mógł wtedy zapłacić niższy podatek w wysokości 17%.

Z kolei przedsiębiorcy mają znacznie większe pole manewru. Jeśli roczny dochód kwalifikuje się do drugiego progu podatkowego, można odjąć większe koszty od przychodów. Wystarczy, że przedsiębiorca zakupi nowy sprzęt lub zatrudni nowego pracownika.

Drugi próg podatkowy a podatek liniowy

Drugi próg podatkowy charakteryzuje się dość wysokim opodatkowaniem dochodów, które w skali roku przekraczają kwotę 85 528 złotych. Podatnicy muszą płacić 32% za każdą kwotę, która przekroczy górną granicę pierwszego progu podatkowego. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zmianą sposobu opodatkowania.

Podatek liniowy różni się od skali podatkowej stałą stawką, która w 2020 roku wynosi 19%. Co więcej, podatek ten pozostaje niezmienny – bez względu na uzyskiwane dochody. Mając to na uwadze, szybko dojdziemy do wniosku, że podatek liniowy jest o wiele bardziej korzystny niż drugi próg podatkowy. Jednak zanim zdecydujemy się na zmianę sposobu opodatkowania, musimy pamiętać, że stosując podatek liniowy nie przysługuje nam wiele ulg, które normalnie obowiązują w przypadku progu podatkowego. Podatek liniowy przede wszystkim uniemożliwia rozliczania się wspólnie z małżonkiem, łączenia dochodów uzyskiwanych z różnych źródeł oraz odliczania kwoty zmniejszającej podatek. Nie można również odliczać ulg rehabilitacyjnych, za internet i za dzieci.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News