Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Drugi próg podatkowy – ile wynosi? Jak obliczyć?
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:40

Drugi próg podatkowy – ile wynosi? Jak obliczyć?

Drugi próg podatkowy – ile wynosi? Jak obliczyć?
Pixabay.com

Pierwszy i drugi próg podatkowy – czy są?

Progi podatkowe są elementami tzw. skali podatkowej. Jest to jeden ze sposobów opodatkowania w ramach zasad ogólnych, oparty o zasadę progresji. Innymi słowy – im więcej zarobisz, tym większy podatek zapłacisz. Na skalę podatkową składają się: pierwszy próg podatkowy i drugi próg podatkowy. Jeśli w danym roku, nasz dochód nie przekroczy ustalonej granicy to zapłacimy niższy podatek. Natomiast jeśli uzyskamy wyższy dochód i nie zmieścimy się w pierwszym progu podatkowym to kwota wykraczająca poza tę granicę będzie podlegała wyższemu opodatkowaniu.

Drugi próg podatkowy – ile wynosi?

Drugi próg podatkowy w 2020 roku wynosi 32% i dotyczy tylko tego dochodu, który przekroczy górną granicę pierwszego progu podatkowego. Granica ta wynosi 85 528 złotych. To oznacza, że jeśli w danym roku zarobimy np. 100 000 złotych, to kwota do 85 528 złotych będzie opodatkowana niższą stawką, wynoszącą 17%, natomiast od nadwyżki będziemy zobowiązani odprowadzić wyższą stawkę podatku, wynoszącą 32%.

Drugi próg podatkowy – jak obliczyć?

Aby obliczyć, czy nasz dochód przekroczył określoną granicę i wpadł w drugi próg podatkowy, należy najpierw zsumować wszystkie przychody, które zostaną opodatkowane według skali podatkowej. Następnie od sumy wszystkich przychodów odejmujemy koszty uzyskania przychodu. Wynik stanowi dochód, który należy opodatkować. Nie wolno jednak zapominać o odliczeniu kwoty wolnej od podatku, która również zależy od zarobków. W 2020 roku, kwota wolna wynosi 8 000 złotych, więc jeśli w ciągu całego roku nasz dochód będzie niższy od tej kwoty to nie będziemy musieli płacić podatku dochodowego.

Natomiast jeśli okaże się, że dochód przekroczył kwotę 85 528 złotych, będziemy musieli zastosować dwa progi podatkowe. Zatem z kwoty 85 528 złotych zapłacimy stawkę z pierwszego progu podatkowego, czyli 17%, natomiast od pozostałego dochodu, który wpadnie w drugi próg podatkowy, należy opłacić podatek w wysokości 32%.

Drugi próg podatkowy – czy można go uniknąć?

Co ciekawe, istnieją metody, które pozwalają skutecznie uniknąć drugiego progu podatkowego i to całkiem legalnie. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ponieważ sumaryczny dochód jest w pierwszej kolejności dzielony na dwa, a dopiero potem stosowana jest skala podatkowa. Jeśli dochód męża wpada do drugiego progu podatkowego, a dochód żony jest znacznie niższy i wpada do pierwszego progu podatkowego to mąż będzie mógł wtedy zapłacić niższy podatek w wysokości 17%.

Z kolei przedsiębiorcy mają znacznie większe pole manewru. Jeśli roczny dochód kwalifikuje się do drugiego progu podatkowego, można odjąć większe koszty od przychodów. Wystarczy, że przedsiębiorca zakupi nowy sprzęt lub zatrudni nowego pracownika.

Tagi: