BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty.

East News, Arkadiusz Ziolek

Mnóstwo dotacji w lutym. Przedsiębiorcy mają w czym wybierać

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Dotacje i programy dla osób prowadzących działalność gospodarczą są na wyciągnięcie ręki. Okazuje się, że w lutym naprawdę można przebierać w wielu. W grze są nie tylko tarcze antykryzysowe, ale także dotacje ukierunkowane na działalność firmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie dotacje przedsiębiorcy mogą uzyskać w lutym

  • Na co mogą zostać przeznaczone dotacje

  • Gdzie szukać informacji o dotacjach

  • Jakie jeszcze podmioty oferują możliwość dofinansowania dla przedsiębiorców

Dotacje dla firm w lutym

Tarcze antykryzysowe wprowadzane przez polski rząd miały pomóc firmom przetrwać na rynku w związku z pandemią koronawirusa. Okazuje się, że na stole do zgarnięcia są także inne dotacje, a pracodawcy mogą je otrzymać na konkretny cel. Ten ostatni może być naprawdę różny, gdyż dotacje obejmują start w ważnych targach, rozwój kompetencji pracowników czy początek start-upów.

Portal mambiznes.pl wspomina o programie "Go to brand" towarzyszącym udziałowi Polski w Expo 2020 w Dubaju. Szansę na skorzystanie z tej dotacji mają nawet mikroprzedsiębiorstwa, które chcą promować swoją markę na owych targach. Do zgarnięcia w puli jest, aż 455 650 zł, ale minimalny wkład własny to 15 proc. wartości projektu.

Dotacje z planu GovTech Inno_Lab skierowane są małych i średnich przedsiębiorstw posiadających na swoim koncie współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego. Dotacje mają wspomóc nie tylko firmy, ale także podnieść kompetencje samorządów w zakresie wdrażania innowacji oraz współpracy z samymi ich twórcami. Podmiot maksymalnie może dostać 2,5 mln zł dotacji i co najważniejsze, wkład własny nie jest wymagany.

Kolejnym istotnym projektem jest Kompetencje dla sektorów 2 – oferta dla operatorów – III runda. Portal mambiznes.pl podaje, że "jest wybór operatorów działań szkoleniowych lub doradczych rekomendowanych przez Sektorowe Rady ds. Kompetencji. Ich zadaniem będzie przeprowadzenie rekrutacji pracowników przedsiębiorstw i pomoc w uzyskaniu dofinansowania na działania szkoleniowe lub doradcze".

Ile można zyskać w tym zakresie? W zależności od tego, w jakiej branży działamy, takie czekają nas dotacje. Przykładowo firma z sektora budowlanego może liczyć na 6 096 358,80 zł dofinansowania, przemysł lotniczo-kosmiczny 1 577 554,20 zł, a na sektor nowoczesnych usług biznesowych przeznaczone zostanie aż 9 041 504,40 zł. Są to oczywiście kwoty maksymalne, także sektorów, które mogą uzyskać dofinansowanie jest więcej.

Dotacje na wyciągnięcie ręki

O dotację ubiegać mogą się m.in.: podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju gospodarczego czy nawet organizacje związkowe. W tym przypadku wymagany jest 10 proc. wkład własny.

Jednocześnie przy ubieganiu się o dotacje należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Wiele konkursów organizowanych przez państwo ma określone terminy oraz etapy, których należy pilnować i przestrzegać. Owe konkursy oznaczają również papierologię, dlatego warto być przygotowanym na wszystko.

Rządzący w przypadku dotacji większość informacji zamieszczają na oficjalnych stronach internetowych. Nie jest wykluczone, że to właśnie tam można znaleźć jeszcze inne konkursy skierowane do prowadzących własną działalność gospodarczą.

Nie zapominajmy, że w grze są także dotacje z Unii Europejskiej. W poszczególnych miastach zainteresowani tym rodzajem dotacji przedsiębiorcy, mogą uzyskać szczegółowe informacje. Wspólnota bardzo chętnie dofinansowuje start-upy czy po prostu start własnej działalności.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >