BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

East News, Arkadiusz Ziolek

Dorabianie na emeryturze opłaci się jeszcze bardziej. Wchodzi korzystna zmiana

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Dorabianie do emerytury jest możliwe, ale należy pamiętać o limitach. Ich przekroczenie może skutkować zawieszeniem już zmniejszeniem świadczenia emerytalnego. ZUS informuje, że teraz dorabianie do emerytury może być łatwiejsze. Dlaczego?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależą limity dorabiania do emerytury

  • Kiedy ZUS może zawiesić, a kiedy zmniejszyć świadczenie emerytalne w przypadku dorabiających

  • Kto może dorabiać do emerytury

Dorabianie do emerytury z limitami

Osoby pobierające rentę oraz te, które przeszły na wcześniejszą emeryturę mogą sobie dorobić do świadczeń. Jednakże przy tym muszą uważać na limity dorabiania do emerytury bądź renty, ponieważ ZUS może zawiesić ich świadczenie. Ile zatem wynoszą limity?

Limity dorabiania do emerytury zmieniają się co trzy miesiące. Ostatnia zmiana miała miejsce w grudniu 2020 r., natomiast najnowsza kilka dni temu. Portal money.pl poinformował, że aktualnie emeryci mogą dorobić więcej.

Zakład nie zawiesi świadczenia, gdy zarobki nie przekroczą 70 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Z danych opublikowanych na stronie ZUS wynika, że nowa kwota limitu wynosi 3820,60 zł brutto.

W przypadku zarobków wyższych niż wspomniane 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie emerytalne zostanie pomniejszone. A kiedy może zostać zawieszone?

Dorabianie do emerytury wpływa na świadczenie

ZUS wyciągnie poważne konsekwencje wobec dorabiania do emerytury, gdy zarobki przewyższą 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Najnowszy limit wynosi 7095,40 zł brutto.

Limitami dorabiania do emerytury nie są objęte osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, natomiast u mężczyzn 65 lat.

"Nie zmniejsza się ani nie zawiesza w razie osiągania przychodu następujących świadczeń: rent inwalidy wojennego i rent rodzinnych po tym inwalidzie, rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, i rent rodzinnych po tym inwalidzie, jeśli jego śmierć nastąpiła w związku ze służbą wojskową" - informuje ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Dorabiający do emerytury i renty seniorzy muszą pamiętać, że ZUS nie może zabrać im całego świadczenia, nawet jeśli je pomniejszy. "Jeżeli przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby zostaną zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach), czyli: od 1 marca 2021 r.: 646,67 zł - emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 485,04 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 549,71 zł - renta rodzinna dla jednej osoby" - podkreśla Zakład.

Aktualne limity obowiązują od 1 marca do 31 maja 2021 r.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >