BiznesINFO.pl
ZUS czy IKE? Marek Belka nie ma wątpliwości

By Andrzej Barabasz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48020363

Polacy mają twardy orzech do zgryzienia - wybrać IKE czy ZUS? Marek Belka odpowiada od razu

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

ZUS czy IKE? Taka alternatywa stoi przed Polakami posiadającymi środki w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Demontaż funkcjonującego od ponad 20 lat systemu powoduje, że ubezpieczeni muszą zdecydować w które z tych dwóch miejsc przenie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Polacy stoją przed wyborem czy przenieść środki z OFE do IKE bądź ZUS

  • Co wybrałby prof. Marek Belka

  • Jaki stosunek ma były premier do ZUS

ZUS czy IKE? Marek Belka nie ma wątpliwości

Przypomnijmy, że przed tygodniem rząd przyjął projekt ustawy likwidujący - funkcjonujące od 1999 roku w ramach reformy emerytalnej przeprowadzonej przez gabinet Jerzego Buzka -  Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). Polacy posiadający środki w OFE będą mieli do wybory dwie opcje.

Pierwsza (domyślna) zakłada przeniesienie środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)  z możliwością dalszego dobrowolnego zasilania konta. W tym wypadku ubezpieczeni nie muszą nic robić, przeniesienie nastąpi z automatu, w związku z tym nie trzeba będzie wykonywać żadnych czynności, czy dostarczać dokumentów itp. Wariant ten wiąże się jednak z tzw. opłatą przekształceniową w wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE. W praktyce oznacza to, że przy przeniesieniu środków z OFE do IKE od środków zgromadzonych w Funduszach zostanie pobrana opłata we wspomnianej wysokości 15 proc.

Druga opcja to skierowanie środków zgromadzonych w OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) po złożeniu przez członka OFE stosownej deklaracji. W tym wypadku przeniesienie nie wiąże się z żadną opłatą, ale nie będzie możliwości dziedziczenia tych środków przez spadkobierców emeryta.

Przyjęta w zeszły wtorek przez rząd ustawa ma wejść w życie wraz z początkiem czerwca tego roku. Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS został wyznaczony od 1 czerwca do 2 sierpnia br., zaś przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia przyszłego roku. Tym samym Polacy posiadający środki w OFE mają pół roku na decyzję odnośnie tego jaka ma być ich przyszłość.

IKE czy ZUS? Wątpliwości w tej sprawie nie ma prof. Marek Belka, były premier, dwukrotny minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2010-2016. Obecny eurodeputowany w wywiadzie dla TVN 24 jednoznacznie wskazał na państwowego ubezpieczyciela.

- Mimo tego, że wszyscy psioczą na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ale w ZUS-ie panują dosyć przejrzyste zasady indeksacji. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby ZUS jakiejkolwiek emerytury, jakiegokolwiek innego świadczenia na czas nie wypłacił mówił w „Faktach po Faktach” prof. Belka.

[EMBED-11]

Belka chwali ZUS

Były premier od lat słynie z tego, że jest jednym z nielicznych apologetów ZUS w Polsce. Dał temu wyraz chociażby w wydanej pięć lat temu wspomnieniowej książce „Selfie”.

- ZUS dorobiono okropną gębę. Całkowicie niezasłużenie. W mojej opinii to jedna z najlepiej funkcjonujących instytucji w kraju. Jeszcze nie słyszałem, żeby ZUS nie dostarczył komuś świadczenia, a to podstawa podstaw. Emeryci już w czasach mojego dzieciństwa wiedzieli, że określonego dnia przed południem do drzwi zapuka listonosz i przyniesie „rentę” jak mawiano myląc pojęcia. Ale ważne było to, że przychodził i przynosił. To działało i działa jak w szwajcarskim zegarku – pisał w swojej książce prof. Belka.

Według premiera RP w latach 2004-2005 powszechna nienawiść do ZUS „jest pochodną awersji do państwa”.

Prof. Belka w wywiadzie dla TVN 24 nawiązał również do tzw. pierwszego zamachu na OFE, który miał miejsce w 2012 roku za czasów koalicji PO-PSL. Belka, który kierował wówczas NBP przywołał analizę Pawła Wojciechowskiego, byłego głównego ekonomisty ZUS (przez kilka tygodni pełnił również funkcję ministra finansów w okresie pierwszych rządów PiS), który porównał demontaż OFE z okresu rządów Donalda Tuska z obecnym.

- Otóż jako jeden z nielicznych analityków przyznał, że owszem, tamta operacja miała na celu niedopuszczenie do kryzysu fiskalnego, natomiast z punktu widzenia indywidualnych przyszłych emerytów była korzystna, bo stopa zwrotów w ZUS-ie na indywidualnych kontach emerytalnych była znacznie wyższa niż ta, którą mogły osiągnąć Otwarte Fundusze Emerytalne – podkreślił prof. Belka.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >