BiznesINFO.pl

pxels

Dom od 15 do 40 tys. złotych? To możliwe, ludzie szaleją na ich punkcie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Dom mobilny kupisz nawet za 15 tysięcy

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że domy mobilne w Polsce to nadal nisza. Polacy wolą posiadać stałe nieruchomości, jednak jeśli ktoś bierze pod uwagę zakup domu mobilnego, to w sieci może znaleźć wiele ofert. Nowy dom mobilny o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych można kupić za 30-40 tys. zł. Większe obiekty kosztują od 80 do 120 tys. zł. 

Ale zainteresowani mogą też zainwestować w używane lokum. Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl cytowany przez WP Finanse zwraca uwagę, że używany dom mobilny w dobrym stanie można kupić w przedziale cenowym 15-40 tys. zł.

Dom to nie wszystko. Są też inne wydatki

Natomiast architekt Piotr Pyrtek z firmy INcabin zwraca uwagę, że producenci często podają ceny samego domu, nie uwzględniając innych kosztów. - A to nie jest finalna wartość, na co przyszły użytkownik powinien zwrócić uwagę. W takim przypadku trzeba przeznaczyć dodatkowe środki na transport, rozładunek, umieszczenie obiektu na gruncie, przygotowanie podłoża czy podłączenie przyłączy elektrycznych oraz wod.-kan - mówi ekspert, cytowany przez WP Finanse.

Dom mobilny - jaki wybrać?

Piotr Pyrtek dodaje, że istnieją różne rodzaje domów mobilnych. Dom mobilny może być kontenerem mieszkalnym, która da się przewieźć na naczepie i ustawić w danym miejscu. Są także tzw. wozy Drzymały, które mają zainstalowane koła i mogą posłużyć do podróży. Są też domy holenderskie.

- Dom mobilny przypomina obiekt letniskowy. Z tym jednak zastrzeżeniem, że posiada specjalną konstrukcję podwoziowo-kołową. Po dostarczeniu go na miejsce przeznaczenia jest posadowiony na bloczkach bądź innej trwałej podstawie i służy zamieszkiwaniu sezonowemu lub stałemu - tłumaczy Jędrzyński, cytowany przez WP Finanse.

Ekspert dodaje, że poza powyższym typem są jeszcze domy z kontenerów morskich oraz pływające domy-barki. Wybór jest naprawdę szeroki. Eksperci radzą, by szukać świeżych rozwiązań, nowatorskich. Piotr Pyrtek uważa, że dom mobilny powinien łączyć cechy domu letniskowego, przyczepy kempingowej oraz mobilnego domu modułowego. 

Każdy ma jednak inne potrzeby i konsultując się ze sprzedawcami warto przedstawić swoje wymagania i cele, jakie ma spełniać dom. Im dokładniej, tym lepiej. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć ofertę, która będzie nam odpowiadać.

Tagi:

Nieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gigantyczna kara dla polskiej firmy. Zakazali dystrybutorom sprzedaży przez internet
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadła jedna z największych firm drobiarskich w Polsce. Setki osób zostanie bez pracy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domeny rządowe odsyłają na strony dla dorosłych
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]