BiznesINFO.pl
Ceny węgla rosną

public domain

Dodatek węglowy. Wysłali wnioski, ale pieniędzy nie otrzymali, bo ich nie ma

8 Września 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Udostępnij:

Mieszkańcy Warszawy wysłali ponad 2000 wniosków o dodatek węglowy. Póki co nikt nie otrzymał pieniędzy, gdyż ich jeszcze nie ma na kontach urzędu.

Dodatek węglowy. Póki co nie ma pieniędzy, trzeba czekać

Wnioski o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia do 30 listopada.

Budżet dla mazowieckiego na dodatek węglowy to 1,4 mld złotych.

Wojewoda mazowiecki  o pieniądze na dodatek węglowy wystąpił w poniedziałek.

„Jeśli nie dostaniemy funduszy od wojewody, nie możemy wypłacić dodatku. Zwyczajnie nie mamy takich rezerw” – poinformowali dziennikarza RMF FM urzędnicy.

My dopełniliśmy wszystkich formalności. Teraz czekamy na ruch wojewody. Formalnie, biorąc pod uwagę przepisy jeżeli chodzi o zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, powinniśmy dysponować środkami przyznanymi na ten cel. Nie powinniśmy zakładać tych środków z własnego budżetu. Natomiast nie wiemy, czy to nie jest tak, że wojewoda nie czeka na moment kiedy zostaną uszczelnione przepisy i wtedy nie będziemy mogli przyznawać dodatku więcej niż jednego na jeden adres - przekazała Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Przepisy, które chce wprowadzić ustawodawca dają nam możliwość weryfikowania wnioskodawcy pod względem tego, czy mieszka pod tym adresem albo czy jego stan rodzinny jest taki jak deklaruje. A gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości moglibyśmy robić wywiad środowiskowy w terenie. Biorąc jednak pod uwagę bardzo krótki czas na rozpatrzenie wniosków i ich naprawdę ogromną liczbę, wydaje się nam to zwyczajnie nierealne – dodaje Magdalena Młochowska.

Poza tym jest też kwestia wprowadzenia nowych dodatków do innych źródeł ciepła do których mielibyśmy dopłacać. W sytuacji kiedy będziemy mieli kilkadziesiąt tysięcy takich wniosków do rozpatrzenia w miesiąc, to jest to szalenie trudne do realizacji. Do tego potrzebna jest przecież armia urzędników, których skądś trzeba wziąć i przekierować pod koniec roku – kiedy my i tak mamy mnóstwo innych zadań do wykonania - do  zupełnie innej pracy, z zupełnie inną odpowiedzialnością – poinformowała koordynator ds. zielonej Warszawy.

Tagi:

węgiel

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. Pracował dla wielu polskich oraz zagranicznych stron internetowych jako dziennikarz naukowo - technologiczny. Autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >