BiznesINFO.pl
Dodatek honorowy może objąć swoim zasięgiem młodszych seniorów.

Pixabay

4,3 tys. zł bonusu do emerytury. Wiceminister chce znacznie rozszerzyć dodatek honorowy

24 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Dodatek honorowy to świadczenie przyznawane najstarszym seniorom, którzy skończyli 100 lat. Jest ono równe wysokości średniej krajowej za rok poprzedzający rok ukończenia przez seniora 100 lat pomniejszonej o składki na ZUS. W tym roku jest to zatem niema

Dodatek honorowy otrzymuje aktualnie 2,2 tys. osób

Dodatek honorowy lub świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat, bez względu na to, czy mają prawo do emerytury minimalnej. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie pobierały dotychczas renty ani emerytury, dodatek honorowy nie zostanie przyznany tym osobom z urzędu wraz z ukończeniem 100. roku życia, lecz będą musiały złożyć wniosek o to świadczenie do ZUS.

Wysokość dodatku honorowego równa jest wysokości średniej krajowej w roku poprzedzającym rok ukończenia 100 lat pomniejszonej o składki na ZUS, zatem osoby, które uzyskały prawo do tego świadczenia w tym roku, będą otrzymywać z tego tytułu prawie 4,3 tys. zł miesięcznie.

Dodatek honorowy nie jest waloryzowany, co oznacza, że do końca życia wypłacany jest w jednorazowo ustalonej wysokości. W tym roku - jak wynika z danych ZUS - dodatek honorowy otrzymuje 2,2 tys. osób, czyli 200 osób więcej niż jeszcze w roku 2018. Ta tendencja wzrostowa będzie się nasilać ze względu na panującą w Polsce sytuację demograficzną: starzenie się społeczeństwa, niską dzietność i wydłużanie się długości życia Polaków.

Szacuje się, że do 2040 roku dodatek honorowy będzie pobierać 20 tys. osób. Jednak pojawiają się głosy, że zakres świadczenia dla najstarszych seniorów należałoby poszerzyć, tak aby obejmowało ono także odrobinę młodsze osoby.

Czy dodatek honorowy zostanie rozszerzony?

Jak podaje za Super Expressem portal Wirtualna Polska, wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przychylnie podchodzi do pomysłu rozszerzenia prawa do dodatku honorowego na młodszych seniorów.

- Warto rozważyć, aby dodatek honorowy był także dla tych emerytów, którzy skończyli 90 lat. Byłaby to również promocja długowieczności - powiedział wiceminister Szwed w rozmowie z Super Expressem.

Obniżenie progu wiekowego uprawniającego do dodatku honorowego popiera także szefowa Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska, według której takie świadczenie ułatwiłoby seniorom po 90 roku życia zadbanie o swoje zdrowie oraz wyżywienie.

Tagi:

świadczenia socjalnedodatki socjalne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >