BiznesINFO.pl
Iberion

East News

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Od 1 grudnia 2022 roku można składać wnioski o dodatek elektryczny. Wsparcie przysługuje gospodarstwom, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. 

Dodatek elektryczny

 Dodatek przysługuje dla gospodarstw, w których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Jest to jednorazowe wsparcie. Podobnie jak przy dodatku węglowym nie ma kryterium dochodowego.

Dodatek wynosi 1000 zł, jeśli w 2021 roku życie energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym nie przekroczyło 5 MWh. W przypadku wyższego zużycia dodatek wyniesie 1500 zł.  

Dodatek co do zasady przysługuje na jeden adres. Można jednak przyznać więcej niż jeden dodatek, jeśli wywiad środowiskowy wykaże, że pod jednym adresem jest prowadzone więcej gospodarstw, które korzystają z oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania wpisanego do CEEB

Dodatek nie przysługuje, jeśli gospodarstwo korzysta z energii elektrycznej pochodzącej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także jeśli gospodarstwo otrzymało już dodatek na inne źródło ogrzewania.

Wniosek o dodatek elektryczny 

Podstawą przyznania dodatku do prądu jest ustawa z 29 września 2022 r.  o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Wnioski o dodatek elektryczny można składać od 1 grudnia 2022 roku osobiście w gminie, istnieje także możliwość złożenia wniosku przez internet (ePUPAP i Profil Zaufany). 

Termin składania wniosków upływa 1 lutego 2023 roku. 

Tagi:

ogrzewanie domuprąd

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Sejm zdecydował. Mundurowi dostaną dodatek antyemerytalny

Czytaj więcej >

Finanse

BNP Paribas Bank Polska oferuje 550 zł nagrody za założenie konta. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >
wnętrze sklepu

Finanse

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

Czytaj więcej >

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >

Finanse

Kondycja polskiej waluty na początku 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie kosztować ponad 44 mld zł

Czytaj więcej >