BiznesINFO.pl > Praca > Dobrze płatne zawody za granicą. Wyjedziesz i sowicie zarobisz
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:34

Dobrze płatne zawody za granicą. Wyjedziesz i sowicie zarobisz

Dobrze płatne zawody za granicą - gdzie najlepiej wyjechać?
Pixabay/ID 2204574

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zawody są dobrze płatne za granicą,

  • Gdzie najlepiej wyjechać do pracy,

  • Jak przygotować się do wyjazdu zarobkowego.

Dobrze płatne zawody za granicą

Epidemia koronawirusa uniemożliwiła wielu osobom snucie planów dotyczących wyjazdów za granicę w poszukiwaniu pracy. Warto jednak pamiętać, że w końcu sytuacja na świecie się uspokoi, a czas, którym teraz dysponujemy, można przeznaczyć, by jak najlepiej przygotować się do wyjazdu zarobkowego, chociażby ucząc się języka.

Myśląc o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych, powinniśmy wziąć pod uwagę kilku czynników. Przede wszystkim niektóre zawody opłacalne w jednym kraju, nie muszą być tak opłacalne już gdzie indziej. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które mogą przydać ci się, jeśli będziesz planować taki wyjazd.

W jakim kraju można zarobić najwięcej?

Najbardziej opłacalnym kierunkiem na mapie zawodowej są kraje skandynawskie, w których proponowane stawki są najwyższe, a oprócz tego pracownicy mogą liczyć na niezwykle bogaty pakiet socjalny. Początki mogą być tam jednak trudne, bowiem niełatwo zdobyć tam pracę bez polecenia i znajomości języka, dlatego tak jak zaznaczyliśmy na wstępie, warto jest już teraz zacząć się przygotowywać do wyjazdu.

Jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków miejscem emigracji są Niemcy, ponieważ najłatwiej znaleźć tam pracę bez doświadczenia i znajomości języka. Często wybieranymi kierunkami są także Holandia, Francja i Austria, w których także nietrudno znaleźć pracę bez doświadczenia.

Rynek pracy za granicą

Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd, warto rozeznać się w tym, jakich pracowników brakuje w danym kraju. Portal Marketing & Business przeanalizował w ubiegłym roku rynek pracy w najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajach. Czytamy w nim, że 

  • w Niemczech największe zapotrzebowanie jest na pracowników do pomocy przy osobach starszych. Brakuje tam także pielęgniarek i pracowników budowlanych. Pracę w Niemczech łatwo też znaleźć przy sezonowych zbiorach owoców i warzyw;

  • we Francji najłatwiej znaleźć pracę jako hydraulik, spawacz, elektryk, czy specjalista budowlany. Latem często można napotkać oferty pracy przy zbiorach winogron;

  • w krajach skandynawskich najłatwiej będzie znaleźć pracę specjalistom budowlanym, takim jak: malarze dekarze, murarze czy cieśle. Trudności ze znalezieniem pracy nie powinni mieć także elektrycy, spawacze i operatorzy koparek. Wyjazd mogą rozważać także znający język i posiadający odpowiednie kwalifikacje specjaliści IT, którzy w Skandynawii są bardzo wysoko cenieni.

  • w Holandii nietrudno znaleźć pracę przy produkcji, segregacji kwiatów, zbieraniu warzyw i owoców, a także w magazynie;

  • Szwajcaria to kraj, w którym stale rośnie zapotrzebowanie na pielęgniarki, ale także elektryków, tynkarzy i ślusarzy.

Gdzie najwięcej zarabia się za granicą?

Na największe zarobki można liczyć w Szwajcarii, gdzie Polacy wyjeżdżają coraz częściej. Emigrujący do tego kraju Polacy mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 12 tys. zł miesięcznie, choć pensja może dochodzić w niektórych przypadkach do nawet 50 tys. zł. Należy wziąć pod uwagę fakt, że koszty życia tam są stosunkowo wysokie, jednak jeśli wyjeżdżamy tylko po to, by jak najszybciej zarobić i odłożyć pieniądze na przyszłość, nie ma do tego lepszego miejsca niż Szwajcaria.

W Skandynawii operatorzy koparek, cieśle i murarze cieszą się zarobkami w wysokości od 15 tys. do 20 tys. zł miesięcznie. Średnie wynagrodzenie Polaka mieszkającego w Niemczech to od 2500 do 4000 euro miesięcznie.

Polecane