Dobrze płatne zawody za granicą - gdzie najlepiej wyjechać?
Pixabay/ID 2204574
Autor Wiktoria Pękalak - 10 Stycznia 2021

Dobrze płatne zawody za granicą. Wyjedziesz i sowicie zarobisz

Polacy nie emigrują za granicę już tak często, jak miało to miejsce kiedyś, jednak bez wątpienia, wyjazdy za granicę są skuteczną metodą, by szybko uzbierać pieniądze, za które można w przyszłości budować nowe życie już w ojczyźnie. Które kierunki są najlepsze pod względem zarobków? Które zawody są najlepiej płatne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zawody są dobrze płatne za granicą,
  • Gdzie najlepiej wyjechać do pracy,
  • Jak przygotować się do wyjazdu zarobkowego.

Dobrze płatne zawody za granicą

Epidemia koronawirusa uniemożliwiła wielu osobom snucie planów dotyczących wyjazdów za granicę w poszukiwaniu pracy. Warto jednak pamiętać, że w końcu sytuacja na świecie się uspokoi, a czas, którym teraz dysponujemy, można przeznaczyć, by jak najlepiej przygotować się do wyjazdu zarobkowego, chociażby ucząc się języka.

Myśląc o wyjeździe za granicę w celach zarobkowych, powinniśmy wziąć pod uwagę kilku czynników. Przede wszystkim niektóre zawody opłacalne w jednym kraju, nie muszą być tak opłacalne już gdzie indziej. Jest jednak kilka ogólnych zasad, które mogą przydać ci się, jeśli będziesz planować taki wyjazd.

W jakim kraju można zarobić najwięcej?

Najbardziej opłacalnym kierunkiem na mapie zawodowej są kraje skandynawskie, w których proponowane stawki są najwyższe, a oprócz tego pracownicy mogą liczyć na niezwykle bogaty pakiet socjalny. Początki mogą być tam jednak trudne, bowiem niełatwo zdobyć tam pracę bez polecenia i znajomości języka, dlatego tak jak zaznaczyliśmy na wstępie, warto jest już teraz zacząć się przygotowywać do wyjazdu.

Jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków miejscem emigracji są Niemcy, ponieważ najłatwiej znaleźć tam pracę bez doświadczenia i znajomości języka. Często wybieranymi kierunkami są także Holandia, Francja i Austria, w których także nietrudno znaleźć pracę bez doświadczenia.

Bunt przedsiębiorców się zaognia. Kolejne lokale zapowiadają otwarcie mimo obostrzeńBunt przedsiębiorców się zaognia. Kolejne lokale zapowiadają otwarcie mimo obostrzeńCzytaj dalej

Rynek pracy za granicą

Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd, warto rozeznać się w tym, jakich pracowników brakuje w danym kraju. Portal Marketing & Business przeanalizował w ubiegłym roku rynek pracy w najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajach. Czytamy w nim, że

  • w Niemczech największe zapotrzebowanie jest na pracowników do pomocy przy osobach starszych. Brakuje tam także pielęgniarek i pracowników budowlanych. Pracę w Niemczech łatwo też znaleźć przy sezonowych zbiorach owoców i warzyw;
  • we Francji najłatwiej znaleźć pracę jako hydraulik, spawacz, elektryk, czy specjalista budowlany. Latem często można napotkać oferty pracy przy zbiorach winogron;
  • w krajach skandynawskich najłatwiej będzie znaleźć pracę specjalistom budowlanym, takim jak: malarze dekarze, murarze czy cieśle. Trudności ze znalezieniem pracy nie powinni mieć także elektrycy, spawacze i operatorzy koparek. Wyjazd mogą rozważać także znający język i posiadający odpowiednie kwalifikacje specjaliści IT, którzy w Skandynawii są bardzo wysoko cenieni.
  • w Holandii nietrudno znaleźć pracę przy produkcji, segregacji kwiatów, zbieraniu warzyw i owoców, a także w magazynie;
  • Szwajcaria to kraj, w którym stale rośnie zapotrzebowanie na pielęgniarki, ale także elektryków, tynkarzy i ślusarzy.

Gdzie najwięcej zarabia się za granicą?

Na największe zarobki można liczyć w Szwajcarii, gdzie Polacy wyjeżdżają coraz częściej. Emigrujący do tego kraju Polacy mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 12 tys. zł miesięcznie, choć pensja może dochodzić w niektórych przypadkach do nawet 50 tys. zł. Należy wziąć pod uwagę fakt, że koszty życia tam są stosunkowo wysokie, jednak jeśli wyjeżdżamy tylko po to, by jak najszybciej zarobić i odłożyć pieniądze na przyszłość, nie ma do tego lepszego miejsca niż Szwajcaria.

W Skandynawii operatorzy koparek, cieśle i murarze cieszą się zarobkami w wysokości od 15 tys. do 20 tys. zł miesięcznie. Średnie wynagrodzenie Polaka mieszkającego w Niemczech to od 2500 do 4000 euro miesięcznie.

Lekarzy przyjmą z otwartymi ramionami

Czas pandemii okazał się niezwykle korzystny zawodowo dla medyków. Lekarze i pielęgniarki są teraz wszędzie na wagę złota, dlatego nietrudno będzie im w tej chwili znaleźć zatrudnienie. Medycy wiedzą o tym, dlatego też coraz częściej decydują się na wyjazdy poza granice kraju.

Od początku jesieni mam miesięcznie minimum 50 zgłoszeń lekarzy różnych specjalizacji, od anestezjologów po zakaźników. Lekarz, który zgłosi się do mnie dzisiaj, może zacząć pracę już za sześć miesięcy – przekazał w rozmowie z Rzeczpospolitą Bartosz Kosmalski z Futur1.pl z Düsseldorfu, wysyłającej polskich lekarzy do Niemiec.

Jeszcze więcej zgłoszeń otrzymała firma Medena, która od 2000 r. wysłała do Szwecji ponad 500 medyków.

Powodem wyjazdów przestały być finanse. Od paru lat to kwestia standardu i sposobu pracy. Wyjeżdżający znajdą zatrudnienie w Polsce, ale zależy im na komforcie pracy – zauważa prezes firmy Monika Ziegler. Mimo że w czasie pandemii liczba ofert dla lekarzy w Szwecji zmalała, polscy lekarze są zapewniani, że personel będzie potrzebny po tym jak epidemia zostanie zażegnana.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News