BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Do 31 stycznia 2022 r. niektórzy przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie. Inaczej będą mieli kłopoty

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Do 31 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, mają obowiązek złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2021 roku oraz dokonania opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2022 roku.

Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać napoje alkoholowe, muszą spełnić wiele wymagań. Przede wszystkim będzie im potrzebne zezwolenie czyli koncesja na sprzedaż alkoholu.

Obowiązki przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych

Gdy przedsiębiorca już posiada wszystkie pozwolenia, nie może zapominać o wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem tego typu działalności.

Zgodnie z art. 111 ust. 4 i ust. 7 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2021 r. poz. 1119) do 31 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, mają obowiązek:

  • złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2021 roku,

  • dokonania opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2022 roku.

Warto wiedzieć, że niezłożenie oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych lub nieuiszczenie opłaty w wyznaczonym ustawowo terminie skutkuje wygaśnięciem zezwoleń.

Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydawane są na okresy:

  • co najmniej 2 lat – w placówkach handlu detalicznego

  • co najmniej 4 lat – w placówkach gastronomicznych

Jednorazowe zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydawane są na okres do 2 dni, wyłącznie przedsiębiorcom posiadającym zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Przedsiębiorcom, których działalność polega na dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, w oparciu o zawartą z nim umowę, zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydawane są na okres do 2 lat (zezwolenia kateringowe).

Tagi:

Akcyzaprzedsiębiorcasprzedaż

Podobne artykuły

Handel

Ruszyła Biedronkoloteria. Można wygrać 10 mln nagród, w tym również pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Port Gdańsk zyskał nowe połączenie. Świetne wieści dla polskiego handlu
Czytaj więcej >

Handel

Papryka nie jest zbyt droga. Jeden kraj chętnie kupuje ją z Polski
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces
Czytaj więcej >

Handel

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje
Czytaj więcej >

Handel

Po 70 latach działalności polska firma ogłasza upadłość. Wiele osób straci pracę, zadłużenie jest ogromne
Czytaj więcej >
Joanna Leja

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl , money.pl i wroclaw.pl . Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]