BiznesINFO.pl
Czy urząd skarbowy może zająć całe wynagrodzenie? Umowa o pracę

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy urząd skarbowy może zająć całe wynagrodzenie?

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Czy urząd skarbowy może zająć całe wynagrodzenie? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które wpadły w poważne tarapaty finansowe. Okazuje się, że jeśli jesteśmy na umowie o pracę, fiskus ma pewne ograniczenia. Jednak w przypadku osób, które wykonują umo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką część wynagrodzenia może zająć urząd skarbowy

  • Czego urząd skarbowy nie może zająć

  • Jak osoby pracujące na zleceniu mogą uchronić się przed stratą dochodu

Czy urząd skarbowy może zająć całe wynagrodzenie? Wiele zależy od czasu reakcji

Czy urząd skarbowy może zająć całe wynagrodzenie? Jeśli mamy długi, z początku możemy dostać upomnienie o zapłacie. Jeśli uiścimy ją w ciągu siedmiu dni od dostarczenia pisma, nie musimy obawiać się komornika, ani zajęcia wynagrodzenia. Jednak w życiu dochodzi do różnych sytuacji i nie zawsze stać nas na spłatę zobowiązań.

Po siedmiu dniach od dostarczenia upomnienia, urząd skarbowy może wszcząć egzekucję. Aby ją rozpocząć, będzie potrzebował jeszcze tytułu wykonawczego. Do jego uzyskania będzie potrzebna złożona przez podatnika deklaracja podatkowa (na której znajdzie się pouczenie). Tytuł wykonawczy może być również wystawiony w trakcie postępowania podatkowego.

Organ podatkowy musi dysponować np. złożoną przez podatnika deklaracją podatkową (w tym przypadku na deklaracji musi znajdować się pouczenie, że stanowi ona podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego). Podstawą wystawienia tytułu wykonawczego może być również decyzja wydana w rezultacie postępowania podatkowego.

Urząd skarbowy może zająć wynagrodzenie w momencie doręczenia pracodawcy zawiadomienia o zajęciu. To na barki pracodawcy zrzucana jest odpowiedzialność przekazania fiskusowi części wynagrodzenia. Ponadto pracodawca musi dostarczyć zestawienie wynagrodzenia pracownika z trzech ostatnich miesięcy.

Pracownik dostaje informacje o zajęciu swojego wynagrodzenia równolegle z pracodawcą. Co jednak ważne, jeśli dłużnik pozostaje w stosunku pracy, urząd skarbowy nie może zająć mu całego wynagrodzenia, a jedynie jego część ograniczoną ustawowo.

Kwota wolna od potrącenia

Podstawą kwoty, którą może zająć urząd skarbowy, jest wynagrodzenie netto za pracę. Co za tym idzie, urząd skarbowy nie może zająć naszych składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, jak i podatku dochodowego. Oprócz tego określona jest kwota wolna, niepodlegająca egzekucji.

Urząd skarbowy może zająć maksymalnie połowę wynagrodzenia (w przypadku spraw alimentacyjnych nawet i 80 proc.) po odliczeniu składek, podatku dochodowego od osób fizycznych, ale z uwzględnieniem dodatków i świadczeń w naturze. Ponadto nie może doprowadzić do sytuacji, gdy dłużnik będzie zarabiał mniej niż minimalne wynagrodzenie, które w 2021 roku wynosi 2600 zł brutto.

Gdy połowa wynagrodzenia nie pozwala na pokrycie należności, pracodawca będzie musiał przekazywać część pieniędzy do urzędu skarbowego tak długo, jak dług zostanie zwrócony. Jeśli jednak taki proces miałby potrwać zbyt długo (przez zbyt wysoki dług), nie można wykluczyć wkroczenia komornika i zajęcia mienia.

Urząd skarbowy może zająć całe wynagrodzenie w szczególnej sytuacji

W przypadku osób zatrudnionych na umowie zlecenie bądź umowie o dzieło, nie ma kwoty wolnej od egzekucji, więc teoretycznie może być zajęty cały zarobek. Jak wskazuje portal Poradnik Przedsiębiorcy, często w piśmie od komornika znajduje się zapis o zajęciu 100 proc. zarobku z umowy cywilnoprawnej.

Osoba zatrudniona na zleceniu powinna w takiej sytuacji skontaktować się komornikiem i zażądać ograniczenia egzekucji, lub złożyć skargę na czynności komornika. Z art. 833 ust. 2 Kodeksu postępowania cywilnego wynika, że do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, należy stosować odpowiednio przepisy Kodeksu pracy o ograniczeniach egzekucji z umowy o pracę. Trzeba przy tym udowodnić, że zarobki ze zlecenia są jedynym źródłem dochodu.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Przed nami podwójna podwyżka płacy minimalnej. To wciąż kilka razy mniej niż w wielu krajach UE

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Zakupy w hipermarkecie Kaufland

Praca

Kaufland zapowiada podwyżki wynagrodzeń pracowników. Wyda na ten cel 120 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.09.2020. Mazowiecki Urzad Wojewodzki w Warszawie. Wydzial Spraw Cudzoziemcow. N/z tlum interesantow.

Praca

Gwałtowny wzrost pracowników z zagranicy w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Ile zarabia petsitter w Warszawie? Prezes Petsy zdradza stawki, kwota jest pokaźna

Czytaj więcej >
Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >