BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czy firma musi mieć siedzibę? Analizujemy przepisy

18 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Czy firma musi mieć siedzibę? Czy można założyć firmę bez podawania adresu siedziby? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podajemy najnowsze zmiany w przepisach.

Czy firma musi mieć siedzibę?

Czy firma musi mieć siedzibę? Dziś wiele firm, w tym głównie działalności jednoosobowych, pracuje w pełni zdalnie, z domu, czasem z kawiarni, przestrzeni dla freelancerów. Na szczęście urzędnicy wyszli naprzeciw współczesnym potrzebom przedsiębiorców.

Firma bez biura

Decyzję odnośnie wskazania siedziby prowadzonej działalności gospodarczej należy podjąć na etapie jej rejestracji, jest to jedna z ważniejszych informacji, jakie należy wpisać do wniosku do CEIDG. Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy musieli borykać się z problemem zdobycia pozwolenia do zajmowania lokalu na prowadzenie własnej działalności Obecnie można już zadeklarować brak stałego miejsca jej prowadzenia i ułatwić sobie zakładanie firmy.

Nowe przepisy Konstytucji Biznesu

Według zmian Konstytucji Biznesu (pakietu złożonego z pięciu ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym) z 30 kwietnia 2018 nie jest już konieczne podawanie siedziby firmy. Można teraz we wniosku CEIDG-1 zaznaczyć opcję „brak stałego wykonywania działalności gospodarczej”. Na pewno ułatwia to sprawę wielu przedsiębiorców, którzy w szczególności pracują online.

Jakie adresy należy podać?

Podczas rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do wskazania adresu zamieszkania oraz adresu do doręczeń – co ważne, nie musi on pokrywać się z miejscem zamieszkania. Dla celów podatkowych przyjęty zostanie adres zamieszkania przedsiębiorcy. Jaki adres za to podawać na fakturach? Również adres zamieszkania. Musi pojawić się on na fakturach – zarówno sprzedażowych, jak i zakupowych.

Korzyści z podania adresu zamieszkania jako siedziby firmy

Przedsiębiorca nadal może wskazywać stałą siedzibę firmy w swoim domu. Pozwala to na generowanie kosztów firmowych - wydatki związane z eksploatacją mieszkania można uznać za koszty uzyskania przychodu.

Konstytucja Biznesu oprócz braku konieczności podawania siedziby firmy wprowadziła również takie zmiany jak np. możliwość prowadzenia “firmy na próbę”, czyli jeśli przychód firmy nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia nie ma konieczności rejestrowania firmy.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >