Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > Czy firma musi mieć siedzibę? Analizujemy przepisy
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:14

Czy firma musi mieć siedzibę? Analizujemy przepisy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Czy firma musi mieć siedzibę?

Czy firma musi mieć siedzibę? Dziś wiele firm, w tym głównie działalności jednoosobowych, pracuje w pełni zdalnie, z domu, czasem z kawiarni, przestrzeni dla freelancerów. Na szczęście urzędnicy wyszli naprzeciw współczesnym potrzebom przedsiębiorców.

Firma bez biura

Decyzję odnośnie wskazania siedziby prowadzonej działalności gospodarczej należy podjąć na etapie jej rejestracji, jest to jedna z ważniejszych informacji, jakie należy wpisać do wniosku do CEIDG. Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy musieli borykać się z problemem zdobycia pozwolenia do zajmowania lokalu na prowadzenie własnej działalności Obecnie można już zadeklarować brak stałego miejsca jej prowadzenia i ułatwić sobie zakładanie firmy.

Nowe przepisy Konstytucji Biznesu

Według zmian Konstytucji Biznesu (pakietu złożonego z pięciu ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym) z 30 kwietnia 2018 nie jest już konieczne podawanie siedziby firmy. Można teraz we wniosku CEIDG-1 zaznaczyć opcję „brak stałego wykonywania działalności gospodarczej”. Na pewno ułatwia to sprawę wielu przedsiębiorców, którzy w szczególności pracują online.

Jakie adresy należy podać?

Podczas rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do wskazania adresu zamieszkania oraz adresu do doręczeń – co ważne, nie musi on pokrywać się z miejscem zamieszkania. Dla celów podatkowych przyjęty zostanie adres zamieszkania przedsiębiorcy. Jaki adres za to podawać na fakturach? Również adres zamieszkania. Musi pojawić się on na fakturach – zarówno sprzedażowych, jak i zakupowych.

Tagi: