BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Czternastki dla emerytów. Rząd przygotował projekt ustawy

1 Lutego 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział w programie Telewizji Trwam, że projekt ustawy dot. czternastych emerytur jest już gotowy. Środki zostaną wypłacone seniorom na przełomie sierpnia i września, na identycznych zasadach co w ubiegłym roku. Wysokość świadczenia wyniesie tyle, co minimalna emerytura po marcowej waloryzacji. Na razie mówi się o kwocie 1588,44 zł brutto.

Rząd zabezpieczył środki na wypłatę czternastek

Wiceminister Stanisław Szwed zapowiedział, że rządowy projekt o czternastych emeryturach jest już gotowy. Tak jak w 2022 roku dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone seniorom na przełomie sierpnia i września.

Otrzyma je każdy uprawniony emeryt, przy czym jeśli jeśli ktoś uzyskuje świadczenie o wysokości ponad 2,9 tys. zł, wówczas też otrzyma czternastkę, ale pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Natomiast pełna wysokość świadczenia wyniesie tyle co minimalna emerytura po marcowej waloryzacji.

W programie Telewizji Trwam zapytano również ministra o środki, z którym wypłacone zostaną czternastki. Nie ma tutaj obaw. Mamy możliwość zaciągnięcia pożyczki z funduszów i z tego tytułu będziemy finansować to świadczenie — odparł Stanisław Szwed.

O ile wzrosną emerytury i renty?

Przypomnijmy, że według wyliczeń rządu waloryzacja sięgnie +14,8 proc., co oznacza wzrost minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz renty socjalnej do stawki 1588,44 zł brutto (czyli 1445,48 zł netto). Minister Marlena Maląg zapowiedziała ostatnio, że minimalna podwyżka świadczenia wyniesie 250 zł brutto, ale jeśli wskaźnik procentowy waloryzacji pokaże więcej, wówczas senior otrzyma wyższą kwotę.

Ostateczna waloryzacja rent i emerytur będzie też zależeć od informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Jeszcze w lutym ma on opublikować komunikat w sprawie realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku w ujęciu r/r. Niewykluczone jednak, że w wyniku inflacji pensje Polaków realnie nie wzrosły. Wówczas waloryzacja nie ulegnie zmianie.

Tagi:

ZUSemeryturaWaloryzacja emerytur

Podobne artykuły

Praca

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Finanse

Jedna z największych mleczarni w Polsce bliska upadku
Czytaj więcej >

Finanse

Oszuści w natarciu. Wystarczyło kilka chwil, żeby poznanianie stracili setki tysięcy złotych
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejna instytucja finansowa z poważnymi problemami
Czytaj więcej >

Finanse

Pracownicy Biedronki otrzymają rekordowe premie. Na dodatkowe pieniądze załapie się wiele osób
Czytaj więcej >

Finanse

Kolejny bank ma duże problemy. Nie widać końca upadków i bankructw
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]