Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd obiecuje emerytom kolejne dodatkowe świadczenia. Stawia jednak warunki
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 17.05.2020 02:00

Rząd obiecuje emerytom kolejne dodatkowe świadczenia. Stawia jednak warunki

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 09.03.2020. n/z Stary portfel z legitymacja emeryta.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czternastka od przyszłego roku

Zgodnie z projektem czternasta emerytura, tzw. czternastka, ma być wypłacana osobom, których świadczenie emerytalno-rentowe nie przekracza 2,9 tys. zł. Następnie będzie obowiązywać zasada “złotówka za złotówkę”. Ponadto czternastka nie będzie opodatkowana.

Czternastka co roku? Wiceszef MRPiPS nie wyklucza

Czy to możliwe, że czternastka będzie wypłacana każdego roku, podobnie jak trzynasta emerytura? Same trzynastki są dużym obciążeniem dla budżetu, ale wiceminister  rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed stwierdził na łamach “Super Expressu”, że jest to brane pod uwagę przez rząd.

- Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów. Czternastka zostanie najpewniej wypłacona po raz pierwszy w listopadzie 2021 r. Z kolei trzynaste emerytury są zapisane w ustawie, zostały wypłacone i nie ma zagrożenia, że nie będą wypłacane - powiedział w rozmowie z “Super Expressem” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Ile będzie wynosić czternastka?

Pierwsze czternastki mają trafić do seniorów w 2021 roku. Wypłaty zostały zaplanowane na listopad i grudzień. Zgodnie z projektem będą na poziomie minimalnej emerytury, jaka będzie obowiązywać w przyszłym roku. Czternastka będzie uzależniona od wysokości otrzymywanej renty lub emerytury.