BiznesINFO.pl
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

East News

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

14 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Dla mieszkańców Czech zakupy w Polsce nadal są atrakcyjne cenowo. Przykładowo papierosy w Polsce są tańsze niż w Czechach. Z tego powodu niektórzy mieszkańcy Czech kupują ten towar w Polsce. 

Czesi kupują papierosy w Polsce

W 2023 roku w Czechach wzrosła akcyza na wyroby tytoniowe, co przełożyło się na wzrost ceny jednej paczki papierosów w stosunku do ubiegłego roku o pięć koron. W ciągu roku ta cena może jeszcze wzrosnąć. 

Cena paczki papierosów w Czechach jest wyższa o blisko połowę niż w Polsce, wyliczył portal Lidove Nowiny. W efekcie papierosy dołączyły do list zakupowych, które Czesi przygotowują, wybierając się do Polski. 

Jak zauważa portal LN, mimo wzrostu akcyzy wpływy państwa są niższe niż zakładano przy tworzeniu budżetu. "Przyczyna tego stanu rzeczy — i moim zdaniem dosłownie brutalna przyczyna — leży w różnicy między ceną papierosów w Czechach i w Polsce, gdzie Czesi kupują teraz papierosy za połowę ceny, jaką mają u siebie" — powiedział portalowi LN Kamil Provazník, dyrektor finansowy na Europę Środkową w firmie tytoniowej Imperial Brands

Czesi robią zakupy w Polsce

To, że Czesi przyjeżdżają do nas na zakupy, nie jest nowym zjawiskiem. W ciągu ostatnich miesięcy inflacja rosła również w Czechach. Czesi, którzy przyjeżdżają na zakupy do Polski, twierdzą, że jest w ich taniej. Szczególnie było to widoczne kiedy polskie władze obniżyły VAT na wiele produktów. 

Czy faktycznie jest taniej? Dziennikarz portalu seznamsprawy.cz, postanowił zbadać sprawę i odwiedził sklepy Lidl w Polsce, Niemczech i Czechach, w każdym sklepie kupił ten sam zestaw produktów. Okazało się, że w Czechach zapłacił 1181 koron ( na złote ponad 229 zł), natomiast w Polsce 838 koron (niecałe 163 zł). Podobne dochodzenia przeprowadzały także inne czeskie portale.

Tagi:

Czechypapierosy

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biedronka oferuje sprzęt elektroniczny w absurdalnie niskich cenach. Promocja od poniedziałku w sklepach

Czytaj więcej >

Handel

Niemiecki dyskont Woolworth wkracza do Polski. W tym roku pierwsze sklepy

Czytaj więcej >
Napoje energetyczne mogą być szkodliwe

Handel

Minister sportu Kamil Bortniczuk proponuje ograniczenie sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci i młodzieży

Czytaj więcej >

Handel

Masło już dawno nie było tak tanie. Kaufland zdecydowanie prześcignął inne sklepy

Czytaj więcej >

Handel

Alarmująca sprzedaż popularnych „małpeczek”. Na horyzoncie widać zmiany

Czytaj więcej >

Handel

Kaufland płaci klientom, jeśli stoją w kolejce do kas dłużej niż 5 minut

Czytaj więcej >