BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czesi masowo wyszli na ulice. Największy protest od 30 lat

5 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Czechy od ponad miesiąca żyją w bardzo niespokojnej atmosferze. Krajem wstrząsnęła bowiem fala protestów. Wszystko przez premiera, Andreja Babisza, którego rządów dosyć mają już całe masy naszych południowych sąsiadów.t

Czechy mierzą się z aferą, która wyciągnęła na ulicę ogromną liczbę obywateli. Tylko we wtorek na ulice Pragi wyszło 120 tys. osób (z 1,28 mln obywateli miasta), które mają już dosyć rządów Andreja Babisza. Protest odbył się w okolicach Placu Wacława. Czechów rozjuszyła afera, jaka rozgorzała wokół ich premiera. Chodzi o wyłudzenie przed kilkoma laty dotacji przez Babisza, którym to zainteresowała się sama Komisja Europejska.

Czechy mają dość. Krajem targają żywiołowe protesty

Kilka lat temu, by otrzymać dotacje opiewającą na 2 mln złotych przeznaczoną dla małych i średnich firm, Babisz wyłączył ze swojego koncernu Agrofert kompleks wypoczynkowy Czapi Hnizdo (Bocianie Gniazdo). Kiedy otrzymał pieniądze, Bocianie Gniazdo wróciło do jego koncernu. Co więcej, wyszło na jaw, że Babisz w poprzednich latach jako minister finansów (2014-2017), a później jako premier (od 2017) pozostawał w konflikcie interesów. Premier Czech wpływał bowiem na decyzje Agrofertu, choć oddał go dwóm funduszom powierniczym. Te jednak pozostawały cały czas pod jego kontrolą.

Jak podaje Gazeta.pl, Babisz może mieć znacznie więcej za uszami. Przecieki z audytu, który przeprowadziła Komisja Europejska, a który był bezpośrednią przyczyną ogromnego protestu we wtorek, wskazują, że Czesi mogą niebawem być zmuszeni do oddania 18 mln euro dotacji. Sam premier nie widzi jednak problemu, a co więcej - wydaje się, że próbuje sprawie ukręcić łeb. Czeska policja przekonuje, że prokurator generalny powinien postawić mu zarzuty. Nagle jednak na stanowisku mnistra sprawiedliwości pojawiła się Marie Benesova, zbliżona do środowiska Babisza, co wywołało natychmiast niepokój, że premier będzie próbował sprawę zamieść pod dywan.

Audyt uważam za atak na Czechy, na nasze interesy. To próba destabilizacji kraju. Europejscy biurokraci gardzą czeskim prawem - stwierdził króko Andrej Babisz.

Czesi biją na alarm. Przekonują, że zagrożona jest ich demokracja

Choć wtorkowy protest w Pradze był największym od 30 lat, nie był jedynym. Od ponad miesiąca, czyli od początku afery, naszymi południowymi sąsiadami targają kolejne demonstracje. Nie brak na nich haseł na transparentach, żądających jednoznacznie dymisji Babisza. Sami Czesi mówią o premierze, jak o bossie mafii. Wypominają mu także komunistyczną przeszłość, gdyż w okresie komunistycznej Czechosłowacji Babisz współpracował z policją polityczną.

On jest jak szef mafii. Jest najgorszym politykiem w Czechach, przypomina nam komunizm - skomentowała działania Babisza protestująca Czeszka, którą cytował brytyjski The Guardian.

Problemy z premierem Czesi mają jednak nie od dziś. Jeszcze kiedy był ministrem finansów nie brakowało głosów krytykujących polityka i przywódcę partii ANO, która obecnie rządzi krajem. Od lat mówi się o korupcji, w jaką ma być zamieszany Babisz, ale także o naginaniu systemu prawnego Czech. Choć partia ANO cieszy się wciąz sporym poparciem, jej przywódca wywołuje conajmniej mieszane uczucia u większości społeczeństwa.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >