BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdy

24 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Czechy znoszą zakaz podróżowania, który obowiązywał od 12 marca. Sąd orzekł, że wprowadzenie tego obostrzenia odbyło się w sposób niezgodny z prawem.

Czechy unieważniają zakaz

Czechy otwierają swoje granice dla obywateli, którzy chcą podróżować za granicę. O odwołaniu zakazu, który był w mocy od 12 marca, poinformował wczoraj minister zdrowia Adam Vojtiech.

Decyzję o zamknięciu granic podważył czeski sąd. Jego zdaniem wprowadzenie obostrzenia przeczy obowiązującemu prawu, zgodnie z którym do ograniczenia wolności obywateli może dojść na mocy decyzji całego rządu, a nie tylko jednego ministra – podaje money.pl.

Sąd nie zakwestionował zasadności zamknięcia granic, ale rząd restrykcję zniósł – granice są otwarte od dzisiaj. Poza tym zmodyfikowano obostrzenie dotyczące przemieszczania się w grupach – maksymalna liczba osób, która może wspólnie poruszać się w przestrzeni publicznej to 10 osób.

Podtrzymano wymóg dwutygodniowej kwarantanny w kontekście obywateli powracających zza granicy, którzy nie posiadają testu stwierdzającego obecność koronawirusa. W dalszym ciągu osoby, które pracują za granicą mogą codziennie wyjeżdżać i wjeżdżać do Czech, jeśli są w posiadaniu takiego testu.

Wydłużenie stanu wyjątkowego i pierwszy etap luzowanie restrykcji

Rząd skierował do Izby Poselskiej wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego do 25 maja. Na ten moment termin jego obowiązywania kończy się 30 kwietnia.

Przepisy dotyczące stanu wyjątkowego m.in. ułatwiają zakup środków medycznych przez instytucje państwowe i znoszą wymóg przetargu. Mimo chęci przedłużenia stanu wyjątkowego czeski rząd decyduje się na stopniowe znoszenie poszczególnych obostrzeń. W najbliższy poniedziałek otworzą się sklepy o powierzchni do 2500 mkw., które mają osobne wejścia.

Poza tym czynne będą również szkoły jazdy, siłownie i biblioteki, a w mszy będzie mogło brać udział 15 osób. Wszystko dlatego, że nowych zakażeń jest coraz mniej – wczoraj odnotowano 73 nowy przypadki. Łącznie zainfekowanych jest 7188 osób, a zmarło 213.

Czeski rząd, w odróżnieniu do polskiego, poinformował obywateli o planowanych datach wdrożenia następnych obostrzeń. 11 maja zostaną otwarte duże centra handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz ogródki piwne w restauracjach. Z kolei od 25 maja czynne mają być restauracje, teatry, wewnętrzne pawilony ogrodów zoologicznych i botanicznych. W imprezach sportowych i kulturalnych będzie mogło wziąć udział co najwyżej 50 osób.

Tagi:

zakazCzechy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Nauka zdalna będzie konieczna przez wysokie opłaty za ogrzewanie? Jest jasna deklaracja ministra Czarnka

Polska i Świat

Minister edukacji Przemysław Czarnek o maturze. Wymagania egzaminacyjne zostaną obniżone

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Polska i Świat

Zaczepił kobietę na ulicy. Musi zapłacić 500 zł grzywny za molestowanie

Czytaj więcej >
Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >