Czechy znoszą zakaz podróżowania
Piotr Blawicki/East News
Autor Maria Glinka - 24 Kwietnia 2020

Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdy

Czechy znoszą zakaz podróżowania, który obowiązywał od 12 marca. Sąd orzekł, że wprowadzenie tego obostrzenia odbyło się w sposób niezgodny z prawem.

Czechy unieważniają zakaz

Czechy otwierają swoje granice dla obywateli, którzy chcą podróżować za granicę. O odwołaniu zakazu, który był w mocy od 12 marca, poinformował wczoraj minister zdrowia Adam Vojtiech.

Decyzję o zamknięciu granic podważył czeski sąd. Jego zdaniem wprowadzenie obostrzenia przeczy obowiązującemu prawu, zgodnie z którym do ograniczenia wolności obywateli może dojść na mocy decyzji całego rządu, a nie tylko jednego ministra – podaje money.pl.

Został niewiele ponad miesiąc na dopełnienie obowiązku. Inaczej zapłacisz odsetkiZostał niewiele ponad miesiąc na dopełnienie obowiązku. Inaczej zapłacisz odsetkiCzytaj dalej

Sąd nie zakwestionował zasadności zamknięcia granic, ale rząd restrykcję zniósł – granice są otwarte od dzisiaj. Poza tym zmodyfikowano obostrzenie dotyczące przemieszczania się w grupach – maksymalna liczba osób, która może wspólnie poruszać się w przestrzeni publicznej to 10 osób.

Podtrzymano wymóg dwutygodniowej kwarantanny w kontekście obywateli powracających zza granicy, którzy nie posiadają testu stwierdzającego obecność koronawirusa. W dalszym ciągu osoby, które pracują za granicą mogą codziennie wyjeżdżać i wjeżdżać do Czech, jeśli są w posiadaniu takiego testu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Historyczne zakupy Jarosława Kaczyńskiego. Wszystko, byle tylko przeprowadzić wybory

Wydłużenie stanu wyjątkowego i pierwszy etap luzowanie restrykcji

Rząd skierował do Izby Poselskiej wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego do 25 maja. Na ten moment termin jego obowiązywania kończy się 30 kwietnia.

Przepisy dotyczące stanu wyjątkowego m.in. ułatwiają zakup środków medycznych przez instytucje państwowe i znoszą wymóg przetargu. Mimo chęci przedłużenia stanu wyjątkowego czeski rząd decyduje się na stopniowe znoszenie poszczególnych obostrzeń. W najbliższy poniedziałek otworzą się sklepy o powierzchni do 2500 mkw., które mają osobne wejścia.

Lidl: Na zakupy pójdziesz bez portfela. Sieciówka wprowadza rewolucyjne rozwiązanieLidl: Na zakupy pójdziesz bez portfela. Sieciówka wprowadza rewolucyjne rozwiązanieCzytaj dalej

Poza tym czynne będą również szkoły jazdy, siłownie i biblioteki, a w mszy będzie mogło brać udział 15 osób. Wszystko dlatego, że nowych zakażeń jest coraz mniej – wczoraj odnotowano 73 nowy przypadki. Łącznie zainfekowanych jest 7188 osób, a zmarło 213.

Czeski rząd, w odróżnieniu do polskiego, poinformował obywateli o planowanych datach wdrożenia następnych obostrzeń. 11 maja zostaną otwarte duże centra handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz ogródki piwne w restauracjach. Z kolei od 25 maja czynne mają być restauracje, teatry, wewnętrzne pawilony ogrodów zoologicznych i botanicznych. W imprezach sportowych i kulturalnych będzie mogło wziąć udział co najwyżej 50 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zadzwoniło na policję, w słuchawce: zaginął, jego życie jest zagrożone. Akcja ruszyła
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Drugi etap znoszenia obostrzeń już wkrótce. Rzecznik rządu podał bliskie terminy
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News