Czechy znoszą zakaz podróżowania
Piotr Blawicki/East News
Autor Maria Glinka - 24 Kwietnia 2020

Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdy

Czechy znoszą zakaz podróżowania, który obowiązywał od 12 marca. Sąd orzekł, że wprowadzenie tego obostrzenia odbyło się w sposób niezgodny z prawem.

Czechy unieważniają zakaz

Czechy otwierają swoje granice dla obywateli, którzy chcą podróżować za granicę. O odwołaniu zakazu, który był w mocy od 12 marca, poinformował wczoraj minister zdrowia Adam Vojtiech.

Decyzję o zamknięciu granic podważył czeski sąd. Jego zdaniem wprowadzenie obostrzenia przeczy obowiązującemu prawu, zgodnie z którym do ograniczenia wolności obywateli może dojść na mocy decyzji całego rządu, a nie tylko jednego ministra – podaje money.pl.

Sąd nie zakwestionował zasadności zamknięcia granic, ale rząd restrykcję zniósł – granice są otwarte od dzisiaj. Poza tym zmodyfikowano obostrzenie dotyczące przemieszczania się w grupach – maksymalna liczba osób, która może wspólnie poruszać się w przestrzeni publicznej to 10 osób.

Podtrzymano wymóg dwutygodniowej kwarantanny w kontekście obywateli powracających zza granicy, którzy nie posiadają testu stwierdzającego obecność koronawirusa. W dalszym ciągu osoby, które pracują za granicą mogą codziennie wyjeżdżać i wjeżdżać do Czech, jeśli są w posiadaniu takiego testu.

Wydłużenie stanu wyjątkowego i pierwszy etap luzowanie restrykcji

Rząd skierował do Izby Poselskiej wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego do 25 maja. Na ten moment termin jego obowiązywania kończy się 30 kwietnia.

Przepisy dotyczące stanu wyjątkowego m.in. ułatwiają zakup środków medycznych przez instytucje państwowe i znoszą wymóg przetargu. Mimo chęci przedłużenia stanu wyjątkowego czeski rząd decyduje się na stopniowe znoszenie poszczególnych obostrzeń. W najbliższy poniedziałek otworzą się sklepy o powierzchni do 2500 mkw., które mają osobne wejścia.

Poza tym czynne będą również szkoły jazdy, siłownie i biblioteki, a w mszy będzie mogło brać udział 15 osób. Wszystko dlatego, że nowych zakażeń jest coraz mniej – wczoraj odnotowano 73 nowy przypadki. Łącznie zainfekowanych jest 7188 osób, a zmarło 213.

Czeski rząd, w odróżnieniu do polskiego, poinformował obywateli o planowanych datach wdrożenia następnych obostrzeń. 11 maja zostaną otwarte duże centra handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz ogródki piwne w restauracjach. Z kolei od 25 maja czynne mają być restauracje, teatry, wewnętrzne pawilony ogrodów zoologicznych i botanicznych. W imprezach sportowych i kulturalnych będzie mogło wziąć udział co najwyżej 50 osób.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News