BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Urzędnicy coraz częściej kontrolują gospodarowanie odpadami przez poszczególne podmioty. Kontrole mają nie tylko wyjaśnić składane przez ludzi donosy, ale również zweryfikować nielegalne miejsca ich zsypu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są kontrole w zakresie odpadów

  • Dlaczego urzędnicy używają dronów

  • Jakie grożą kary za przestępstwo środowiskowe

Kontrole odpadowe

W ostatnim czasie kontrole urzędników ds. ochrony środowiska wzrosły o 22 proc. w porównaniu z ostatnim rokiem. W 2020 r. inspektorzy przeprowadzili lekko ponad 5 tys. kontroli, dwa lata temu było to niecały 4,9 tys., a obecnie ta liczba rośnie.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Główny Inspektorat Środowiska (GIOŚ) wyjaśnia, że duża liczba kontroli wynika także z donosów, które docierają do urzędników. Chodzi o jak najszybsze wyjaśnienie i zbadanie sprawy, jednakże to nie wszystko.

GIOŚ w ostatnich latach postanowił wytoczyć bój o nielegalne gospodarowanie odpadami. Urzędnicy otrzymali większe uprawnienia, podniesiono wymogi dla poszczególnych branż w zakresie gospodarowania odpadami, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje podniesienie kar za przestępstwa środowiskowe. Obowiązkowy ma być również audyt w wojewódzkich oddziałach inspektoratu środowiska.

Odpady pod kontrolą dronów

Jak się okazuje, kontrole GIOŚ przynoszą coraz większe efekty za sprawą używania dronów. Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają na obserwowanie terenu z dużej wysokości i łatwiejszą kontrolę podejrzanych.

Użyteczność dronów potwierdzają także policjanci, którzy używają ich do kontroli drogowej. Dzięki temu wykrywają więcej przewinień drogowych, np.: korzystanie z telefonu za kółkiem niż dotychczas.

Ta sama zasada sprawdza się w przypadku kontroli wykonywanych przez GIOŚ. "DGP" informuje, że w przeciągu kilku tygodni udało się odkryć m.in.: miejsce nielegalnej rozbiórki pojazdów w powiecie lęborskim czy ponad 200 mauzerów wypełnionych nieznaną substancją w gminie Baboszewo.

Coraz więcej osób zostaje pociągniętych do odpowiedzialności karnej za przestępstwa związane z odpadami. Kary są nie tylko pieniężne, ale także zagrożone pozbawieniem wolności na okres kilku lat.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

OdpadykontrolaZanieczyszczenie środowiska

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >
Ilu więźniów pracuje?

Polska i Świat

Wojna na Ukrainie. Rosja rekrutuje w więzieniach

Czytaj więcej >