Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 12.06.2021 02:00

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Biznes Info
Biznes Info

Urzędnicy coraz częściej kontrolują gospodarowanie odpadami przez poszczególne podmioty. Kontrole mają nie tylko wyjaśnić składane przez ludzi donosy, ale również zweryfikować nielegalne miejsca ich zsypu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są kontrole w zakresie odpadów

  • Dlaczego urzędnicy używają dronów

  • Jakie grożą kary za przestępstwo środowiskowe

Kontrole odpadowe

W ostatnim czasie kontrole urzędników ds. ochrony środowiska wzrosły o 22 proc. w porównaniu z ostatnim rokiem. W 2020 r. inspektorzy przeprowadzili lekko ponad 5 tys. kontroli, dwa lata temu było to niecały 4,9 tys., a obecnie ta liczba rośnie.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Główny Inspektorat Środowiska (GIOŚ) wyjaśnia, że duża liczba kontroli wynika także z donosów, które docierają do urzędników. Chodzi o jak najszybsze wyjaśnienie i zbadanie sprawy, jednakże to nie wszystko.

GIOŚ w ostatnich latach postanowił wytoczyć bój o nielegalne gospodarowanie odpadami. Urzędnicy otrzymali większe uprawnienia, podniesiono wymogi dla poszczególnych branż w zakresie gospodarowania odpadami, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje podniesienie kar za przestępstwa środowiskowe. Obowiązkowy ma być również audyt w wojewódzkich oddziałach inspektoratu środowiska.

Odpady pod kontrolą dronów

Jak się okazuje, kontrole GIOŚ przynoszą coraz większe efekty za sprawą używania dronów. Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają na obserwowanie terenu z dużej wysokości i łatwiejszą kontrolę podejrzanych.

Użyteczność dronów potwierdzają także policjanci, którzy używają ich do kontroli drogowej. Dzięki temu wykrywają więcej przewinień drogowych, np.: korzystanie z telefonu za kółkiem niż dotychczas.

Ta sama zasada sprawdza się w przypadku kontroli wykonywanych przez GIOŚ. "DGP" informuje, że w przeciągu kilku tygodni udało się odkryć m.in.: miejsce nielegalnej rozbiórki pojazdów w powiecie lęborskim czy ponad 200 mauzerów wypełnionych nieznaną substancją w gminie Baboszewo.

Coraz więcej osób zostaje pociągniętych do odpowiedzialności karnej za przestępstwa związane z odpadami. Kary są nie tylko pieniężne, ale także zagrożone pozbawieniem wolności na okres kilku lat.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]