BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Urzędnicy coraz częściej kontrolują gospodarowanie odpadami przez poszczególne podmioty. Kontrole mają nie tylko wyjaśnić składane przez ludzi donosy, ale również zweryfikować nielegalne miejsca ich zsypu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są kontrole w zakresie odpadów

  • Dlaczego urzędnicy używają dronów

  • Jakie grożą kary za przestępstwo środowiskowe

Kontrole odpadowe

W ostatnim czasie kontrole urzędników ds. ochrony środowiska wzrosły o 22 proc. w porównaniu z ostatnim rokiem. W 2020 r. inspektorzy przeprowadzili lekko ponad 5 tys. kontroli, dwa lata temu było to niecały 4,9 tys., a obecnie ta liczba rośnie.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Główny Inspektorat Środowiska (GIOŚ) wyjaśnia, że duża liczba kontroli wynika także z donosów, które docierają do urzędników. Chodzi o jak najszybsze wyjaśnienie i zbadanie sprawy, jednakże to nie wszystko.

GIOŚ w ostatnich latach postanowił wytoczyć bój o nielegalne gospodarowanie odpadami. Urzędnicy otrzymali większe uprawnienia, podniesiono wymogi dla poszczególnych branż w zakresie gospodarowania odpadami, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje podniesienie kar za przestępstwa środowiskowe. Obowiązkowy ma być również audyt w wojewódzkich oddziałach inspektoratu środowiska.

Odpady pod kontrolą dronów

Jak się okazuje, kontrole GIOŚ przynoszą coraz większe efekty za sprawą używania dronów. Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają na obserwowanie terenu z dużej wysokości i łatwiejszą kontrolę podejrzanych.

Użyteczność dronów potwierdzają także policjanci, którzy używają ich do kontroli drogowej. Dzięki temu wykrywają więcej przewinień drogowych, np.: korzystanie z telefonu za kółkiem niż dotychczas.

Ta sama zasada sprawdza się w przypadku kontroli wykonywanych przez GIOŚ. "DGP" informuje, że w przeciągu kilku tygodni udało się odkryć m.in.: miejsce nielegalnej rozbiórki pojazdów w powiecie lęborskim czy ponad 200 mauzerów wypełnionych nieznaną substancją w gminie Baboszewo.

Coraz więcej osób zostaje pociągniętych do odpowiedzialności karnej za przestępstwa związane z odpadami. Kary są nie tylko pieniężne, ale także zagrożone pozbawieniem wolności na okres kilku lat.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Jacek Sasin "odbił się" od rady nadzorczej PKO BP

Polska i świat

"PB": Jacek Sasin odbił się rady nadzorczej PKO BP

Czytaj więcej >