Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny węgla wymknęły się spod kontroli. Tak drogo nigdy nie było
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 03.11.2023 20:17

Ceny węgla wymknęły się spod kontroli. Tak drogo nigdy nie było

kopalnia węgla
Pixabay/Angela

Ceny węgla energetycznego we wrześniu wzrosły o 5,4 proc, a dla rynku ciepła wzrosły aż o 12,9 proc. Właśnie w ten sposób węgiel ze Śląska stał się najdroższy w historii i w dodatku dużo droższy od importowanego.

Ceny węgla w sierpniu i we wrześniu

We wrześniu średnia cena węgla kamiennego ze śląskich kopalni wyniosła 741,22 zł za tonę. Jest to o 5,4 proc, więcej niż w sierpniu i o 18 proc. więcej niż rok temu w tym miesiącu - wynika z indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii. To najwyżej w historii. Cena wynika nie tylko z bieżących zmian na rynku, ale przede wszystkim z długoterminowych kontraktów zawieranych przez kopalnie z elektrowniami.

W Dino właśnie się zaczęło. Klienci będą walić drzwiami i oknami

Wysokie ceny węgla

W ciągu roku cena surowca dla elektrowni węglowych wzrosła o 18 proc., czyli o wiele więcej niż inflacja, która we wrześniu wynosiła 8,2 proc. W ciągu dwóch lat wzrost cen śląskiego węgla dla energetyki to aż 202,3 proc. Jest to główny powód, dla którego mówi się teraz o 60 - 70 proc. podwyżkach rachunków za prąd od przyszłego roku.

Jeszcze droższy polski węgiel jest dla ciepłowni, bowiem we wrześniu zdrożał o 12,9 proc. do 934,75 zł za tonę. Jest tańszy niż przed rokiem o 38,1 proc., ale w skali dwóch lat zmiana jest prawie taka sama, jak w przypadku węgla dla energetyki, bo 201,8 proc.

Węgiel ze Śląska jest dużo droższy niż importowany

Co najciekawsze, ceny są o wiele wyższe niż te, które płaci się obecnie za węgiel importowany w portach Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii. Pod koniec września cena wynosiła 128 dol. za tonę, czyli w przeliczeniu 559 zł. To o 25,5 proc. mniej, niż kosztuje węgiel ze śląskich kopalni. W 2021 roku sytuacja była odwrotna i dzięki długoterminowym kontraktom z kopalniami energia nie drożała w Polsce tak szybko, jak w innych krajach.

Tagi: węgiel Ceny