Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Koncerny energetyczne złożyły wnioski. Rachunki za prąd pójdą mocno w górę?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.11.2023 16:33

Koncerny energetyczne złożyły wnioski. Rachunki za prąd pójdą mocno w górę?

prąd, banknoty
Iberion/Pixabay

Koncerny energetyczne przekazały swoje propozycje taryf za prąd od 2024 roku. Portal Business Insider poinformował, że jeśli Urząd Regulacji Energetyki zgodzi się na takie stawki, to rachunki za prąd w Polsce drastycznie pójdą w górę.

Koncerny energetyczne złożyły wnioski

Sprzedawcy energii - Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energia musiały do końca października przedstawić wnioski taryfowe dotyczące cen prądu w 2024 roku. Portal Business Insider przekazał informacje, z których wynika, że należy spodziewać się dość dużych podwyżek.

- Business Insiderowi udało się jednak dowiedzieć, że we wnioskach  pojawiają się ceny sięgające nawet około 900 zł/MWh, a wzrost stawek  wobec cen obecnie płaconych przez Polaków może sięgnąć 100-120 proc. - czytamy na łamach portalu.

Specjalny dodatek dla małżonków. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?

Zamrożenie cen prądu w 2024 roku

Jakiś czas temu poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Domański mówił o tym, że partie opozycyjne dyskutują na temat ewentualnego zamrożenia cen energii elektrycznej w 2024 roku. - Zadeklarowaliśmy, że ceny gazu w przyszłym roku będą zamrożone na poziomie zbliżonym do cen tegorocznych i w tej chwili wraz z koleżankami i kolegami z pozostałych partii koalicyjnych dyskutujemy o cenach energii elektrycznej. […] Musimy podjąć działania, by wzrost cen energii nie był skokowy, nie był szokowy - wyznał Andrzej Domański w Polsat News. 

Dodał również, że decyzje w tej sprawie będą podejmowane już w najbliższym czasie. - Osobiście skłaniałbym się do tego, by ceny były zamrożone, bo ten wzrost jest nieakceptowalny z punktu widzenia Polaków - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej.

Rachunki za prąd w Polsce drastycznie pójdą w górę?

Portal Business Insider podaje, że koncerny nie chcą komentować złożonych wniosków. Serwis wskazuje, że koncerny liczą się z tym, że prezes URE każe im skorygować w dół swoje oczekiwania, ale jednocześnie mają nadzieję, że oficjalne taryfy utrzymają się na poziomie powyżej 800 zł/MWh.

- Bez zamrożenia cen prądu, cały rachunek mógłby wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent - wyznał w programie EKG na antenie radia TOK FM Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wskazał również, że wyższe ceny prądu wpłyną na inflacje, a decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta jak najszybciej i politycy powinni bezzwłocznie podjąć działania w tym kierunku.