BiznesINFO.pl
pxhere.com

pxhere.com

Ceny truskawek biją niechlubne rekordy. Klienci nie mogą uwierzyć

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Mamy czerwiec, a ceny truskawek wciąż biją niechlubne rekordy. Plantatorzy w mocnych słowach tłumaczą, że winna temu jest już nie tyle pogoda, co pazerność kupców. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kosztują truskawki

  • Dlaczego ich ceny wciąż są wysokie

  • Kiedy można spodziewać się spadków

Ceny truskawek wciąż wysokie

Poziomkowe - 23 zł, krajowe - 18 zł. Takie ceny truskawek ujrzałem tuż przed długim weekendem w osiedlowym warzywniaku. Na stoisku u pani Eweliny tuż przy metrze za kilogram krajowych trzeba zapłacić 16 zł. 

Podobnie jak na warszawskim Ursynowie sytuacja wygląda na bazarkach i warzywniakach w całej Polsce. Choć nie brakuje miejsc gdzie kilogram kojarzącego się z wakacjami owocu kosztuje znacznie więcej.

11 zł trzeba natomiast zapłacić za kilogram truskawek na giełdzie w podwarszawskich Broniszach. W porównaniu z powyższymi cenami wydaje się niewiele, tyle, że jak przypomina Money.pl rok temu na początku czerwca było to średnio 7,5 zł, a pięć lat temu... 3,5 zł. 

Ekspert rynkowy Maciej Kmera z Broniszy tłumaczy w rozmowie z portalem, że wciąż wysokie - jak na początek czerwca - ceny truskawek to efekt chłodniejszej niż zwykle wiosny, a układ pogodowy “nie pomaga roślinom nadgonić wiosennego opóźnienia w wegetacji, szczególnie zimnych nocy”, co objawia się wciąż wysokimi cenami truskawek.

“To chore”

Nieco inaczej na całą sprawę patrzy plantator Jacek Witkowski, który zwraca uwagę, że choć ceny owocu w hurcie zmalały, to z cen nie chcą zejść chcący zarobić kupcy. 

- To, co się dzieje z tymi cenami, to chore. Chcą zarobić, ale to już przesada - mówi w rozmowie z Money.pl plantator. 

Witkowski tłumaczy, że kupcy kupują truskawki za 7 zł za kilogram, a następnie sprzedają je nawet po 20 zł. Z informacji plantatora wynika, że handlujący owocami muszą zarobić ok. 60 proc. na marży od zakupu truskawek, a “resztę sobie dokładają do ceny”

Czy w tym sezonie doczekamy się zatem spadku ceny truskawek? Plantator przewiduje, że tak i to już po długim weekendzie. Być może już od poniedziałku na stoiskach czy w warzywniakach ujrzymy ceny w okolicach 13 zł. 

Według Macieja Kmery kupcy zejdą z cen, gdy nadejdą “naprawdę ciepłe dni i noce” i na rynku pojawi się więcej truskawek.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Handel

Mecz z Hiszpanią i specjalną akcją w Lidlu. Sieciówka 4 piwa daje za darmo

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Ceny warzyw znów zaskakują. Tym razem tanie jak nigdy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Biedronka przyznała podwyżki pracownikom

Handel

Biedronka - zarobki 2021. Pensje poszły w górę i to na wielu szczeblach

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Cała Polska odwiedzała Złote Tarasy, teraz robią to nieliczni

Handel

Dramat Złotych Tarasów. Ludzie przestali odwiedzać niegdyś najpopularniejszą galerię handlową Warszawy

Czytaj więcej >