Ceny paliw mogą pójść w górę. Konflikt Iran-USA musiał się odbić na światowych rynkach
By Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50767975
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Stycznia 2020

Irańskie ataki podniosą ceny paliw? Analitycy nie mają wątpliwości

Ceny paliw mogą się podnieść. Irańskie ataki spowodowały niemałe zamieszanie na rynku ropy. Ale czy przeciętny kierowca w Polsce powinien w tym momencie pędzić na stację i tankować, póki paliwo jest "tanie"? Zdaniem ekspertów zapytanych przez Business Insider Polska nie ma takiej potrzeby.

Ceny paliw w górę?

Po irańskich atakach na amerykańskie bazy wojskowe ceny europejskiej ropy Brent podniosły się do 71 dol. za baryłkę. Co to oznacza dla kierowców? W ciągu jednego dnia cena wzrosła o ok. 6 groszy. Gdyby liczyć od momentu ataku na generała Sulejmaniego, podwyżka wyniosłaby już 11 groszy - podaje Business Insider Polska. W rozmowie z portalem Jakub Bogucki, analityk rynków paliw e-petrol.pl, powiedział, że zmiany na stacjach mogą być widoczne w ciągu kilkunastu dni.

Choć po irańskiej ofensywie rynek ropy wpadł w panikę, to sytuacja już się uspokoiła. Cena za baryłkę spadła poniżej 69 dol. czyli wszystko wróciło do normy. Co ciekawe, gdyby ropa osiągnęła cenę 100 dol. za baryłkę, to ceny paliw na polskich stacjach wynosiłaby niemal 6 zł za litr. Czy taki scenariusz jest możliwy?

- Nie jest to zupełnie wykluczone, natomiast do takich poziomów jak 100 dol. jest jeszcze bardzo daleko. Konflikt musiałby się przekształcić w bardziej intensywny. Na razie inwestorzy traktują go z dużym dystansem. Dzisiejsza sesja jest tego przykładem: irańskie ataki odwetowe wywołały początkowy wystrzał notowań ropy naftowej w górę, ale szybko ceny ropy oddały praktycznie całą zwyżkę - tłumaczy na łamach Business Insider Polska Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

ZUS masowo odbiera świadczenia, a skala kontroli przypomina nękanie. Protesty matek w całym krajuZUS masowo odbiera świadczenia, a skala kontroli przypomina nękanie. Protesty matek w całym krajuCzytaj dalej

“Większe ryzyko” wpisane w cenę

Ale Bartosz Sawicki, szef Departamentu Analiz TMS Brokers nie wyklucza takiej podwyżki. - Co trzeba, żeby ropa doszła do 100 dol. za baryłkę? Musiałoby być na długo realnie zaburzone wydobycie, które wpłynęłoby na globalne zapasy. To co obserwujemy obecnie na rynkach, to na razie konieczność większej premii za ryzyko. Nie ma teraz zaburzeń, jeśli chodzi o wydobycie, czy przesył surowca. Teraz jest właśnie tylko “większe ryzyko”. Inwestorzy widząc te zagrożenia wpisują ryzyko w cenę - wyjaśnia ekspert na łamach Business Insider Polska.

Możemy spać spokojnie?

Również dr Jakub Bogucki, analityk rynków paliw e-petrol.pl uważa, że musi dojść do większej eskalacji konfliktu. - Ewentualne działania odwetowe Iranu czy zaostrzenie konfliktu z pewnością przyniesie zauważalną zmianę na rynkach światowych, a w konsekwencji także w Polsce. Dojście do 6 zł jednak wydaje się bardzo odległe - musiałoby tutaj dojść do wstrzymania przesyłu ropy z Zatoki Perskiej na dłuższy czas - zwraca uwagę ekspert cytowany przez Business Insider Polska.

Choć ceny ropy uspokoiły się, BIP zauważa, że rosną już szósty tydzień z rzędu. A w obliczu słabej pozycji złotego prawdopodobieństwo, że ceny paliw na polskich stacjach niedługo pójdą w górę, jest całkiem duże.

Minister rodziny o zmianach w świadczeniu 500 plus dla emerytów. 100 zł więcej, które robi różnicęMinister rodziny o zmianach w świadczeniu 500 plus dla emerytów. 100 zł więcej, które robi różnicęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News