Cena brutto a cena netto. Czym to się różni?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 24 Stycznia 2021

Cena brutto a cena netto. Czym to się różni?

Podawanie ceny brutto w sklepach jest istotne z punktu widzenia konsumenta, który ma prawo wiedzieć, jaką kwotę zapłaci za towar, jeżeli zechce go nabyć. Cena brutto jest bowiem wyższa od ceny netto i nie można ich stosować zamiennie. Dlaczego? Czym jest cena brutto? Co zawiera cena brutto i jak obliczyć cenę netto?

Cena brutto – co oznacza?

Gdy robimy zakupy w sklepie bądź korzystamy z dowolnej usługi, sprzedawca ma obowiązek wystawić nam paragon lub fakturę. Jest to dowód zakupu. Konsumenci zdecydowanie powinni zabierać ze sobą paragony lub faktury, aby móc złożyć reklamację, gdyby okazało się, że towar jest wadliwy. Obowiązkiem konsumenta jest przedstawienie dowodu zakupu, jeśli będzie chciał zwrotu pieniędzy. To na nim spoczywa obowiązek udowodnienia, że towar lub usługę zakupił w danym sklepie.

Paragon lub faktura przedstawia również cenę, jaką konsument zapłacił za towar czy usługę. Na wystawionym dokumencie mamy zapisaną cenę brutto oraz cenę netto. Co więcej, cena brutto zawsze jest wyższa od drugiej. Czy zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? Jeśli nie wiesz, czym jest cena brutto, spieszymy z wyjaśnieniem.

W dużym skrócie, cenę brutto możemy opisać jako całkowitą należność za zakup określonego towaru lub usługi. W skład ceny brutto wchodzi cena netto oraz należny podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług. Innymi słowy, cena brutto jest wyższa od faktycznej wartości towaru lub usługi. Konsument płaci za konkretny towar oraz podatek VAT, jednak aby uniknąć niepotrzebnego chaosu cenowego, na półkach sklepowych przedstawiana jest całkowita należność – cena brutto.

Cena brutto – jak obliczyć cenę netto?

Obliczenie ceny netto z brutto jest bardzo proste. Wystarczy bowiem znać obowiązujące w Polsce aktualne stawki podatku VAT. Na dzień dzisiejszy wynoszą one:

  • 23% – podstawowa stawka VAT,
  • 8% – obniżona stawka VAT, stosowana do dostaw wybranych artykułów spożywczych, wyrobów medycznych, usług gastronomicznych i hotelarskich oraz budownictwa społecznego,
  • 5% – obniżona stawka VAT, stosowana do dostaw niektórych artykułów spożywczych, m.in. pieczywa, wyrobów mleczarskich i mięsa oraz wybranych rodzajów książek drukowanych,
  • 0% – stawka zerowa jest stosowana np. do dostaw niektórych statków i samolotów, usług związanych z obsługą transportu morskiego i lotniczego, usług transportu międzynarodowego oraz usług związanych z eksportem i importem towarów.

Jeśli kupujemy towar i płacimy np. 200 zł brutto, należy odjąć od ceny brutto stawkę podatku VAT. Jeśli dla danego towaru wynosi 23%, dokonujemy prostego obliczenia:

  • 200 zł x 23% = 46 zł – kwota podatku VAT
  • 200 zł – 46 zł = 154 zł – cena netto

Z powyższego rachunku wynika, że sam towar kosztował nas 154 zł, a pozostałe 46 zł to podatek VAT.

Jak obliczyć cenę brutto z ceny netto? Jeśli za dany towar zapłaciliśmy np. 300 zł netto, to kwotę należy pomnożyć przez podatek VAT:

  • 300 zł x 23% = 69 zł – kwota podatku VAT
  • 300 zł + 69 zł = 369 zł – cena brutto

Cena brutto – dodatkowe informacje

Cena każdego towaru lub usługi musi zostać wyrażona w taki sposób, aby nie budziła żadnych wątpliwości wśród konsumentów i jednoznacznie informowała o cenie. Przedsiębiorcy nie mogą zatem oszukiwać konsumentów ani wprowadzać w błąd. Czy przedstawienie ceny netto zamiast ceny brutto jest dopuszczalne?

Cena netto zawsze jest niższa od ceny brutto, gdyż nie zawiera należnego podatku VAT. Niższa cena na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej atrakcyjna i z pewnością łatwiej przyciąga klientów, ale jeśli nie zawiera podatku VAT, to znaczy, że przedsiębiorca wprowadza konsumentów w błąd. Niedopuszczalne jest również podawanie ceny brutto bez uwzględnienia podatku VAT. Ceny podawane na półkach sklepowych zawsze muszą być cenami brutto, tzn. muszą zawierać cenę towaru wraz z należnym podatkiem VAT, aby nie było żadnych wątpliwości.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News