Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Dwa miliardy więcej na 500 plus. Kwota została zarezerwowana w budżecie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 04.09.2020 02:00

Dwa miliardy więcej na 500 plus. Kwota została zarezerwowana w budżecie

Budżet 500 plus
Obraz Kevin Schneider z Pixabay

Budżet zostanie znowelizowany. Rząd przymierza się do zwiększenia finansowania w wielu obszarach, więcej pieniędzy wydamy na sztandarowy program socjalny PiS. Dodatkowa suma, którą przeznaczymy na finansowanie robi wrażenie.

Budżet do nowelizacji

Porta Business Insider wskazuje, że na finansowanie programu potrzeba prawie dodatkowych 2 mld złotych, to wzrost o 4 proc. Z czego wynika taka różnica? Okazuje się, że rząd musi przelać więcej pieniędzy samorządom na wypłaty świadczeń na pierwsze dzieci, które dotychczas nie były objęte sztandarowym programem socjalnym PiS. Kwota, która była zaplanowana w pierwszej wersji budżetu musi zostać uaktualniona o rzeczywiste potrzeby Polaków. Ekspercki portal zwrócił się do resortu rodziny z prośbą o komentarz w tej sprawie. Uzyskana odpowiedź wskazuje, że to nie pierwsza taka sytuacja. – Zwiększenie, na skutek nowelizacji ustawy budżetowej o 1,7 mld zł kwoty planów w budżetach poszczególnych wojewodów nie jest w jakimkolwiek stopniu procedurą nadzwyczajną. Identyczna sytuacja miała miejsce również w 2017 roku, gdy także nowelizowano ustawę budżetową i zwiększano budżety wojewodów w zakresie kwot na świadczenie wychowawcze. – wyjaśniła Nina Tuziak z wydziału prasowego ministerstwa portalowi BI.

Specjaliści wskazują, że w latach poprzednich na funkcjonowanie programu Rodzina 500 plus zakładano w budżecie specjalne rezerwy celowe. Tegoroczny budżet takiej rezerwy nie przewidział. Dlaczego jednak zabrakło pieniędzy na świadczenie? W przypadku tego programu PiS trudno o jakiekolwiek malwersacje, czy oszustwa – wypłacanych jest tyle świadczeń, ile jest dzieci. Czyżby w magiczny sposób nadciągnął nad Wisłę babyboom? Nic bardziej mylnego. Eksperci wskazują, że większa ilość wypłacanych świadczeń związana jest pandemia koronawirusa.

Portal BI cytuje Jeremiego Mordasiewicza, z konfederacji Lewiatan. Ekspert wskazuje, że pieniędzy zabrakło, ponieważ w związku z pandemią do kraju wrócili zza granicy polscy imigranci zarobki, którzy zabrali ze sobą dzieci i wystąpili o świadczenie. Na 2021 rok na wypłatę świadczenia zaplanowano 41 mld złotych, czyli połowę deficytu budżetowego Polski.

<