Biedronka z fałszywymi nazwami produktów?
wikimedia
Autor Kasper Starużyk - 25 Kwietnia 2020

Nieprawidłowości w sklepach Biedronki? Sprawa na tyle poważna, że głos zabrała Komisja Europejska

Sprawa nieprawidłowości w sklepach sieci Biedronka dotyczy oznaczeń kraju pochodzenia warzyw i owoców. Temat w Komisji Europejskiej wniósł europoseł Prawa i Sprawiedliwości - Kosma Złotowski.

Europoseł Kosma Złotowski zarzucił portugalskiemu koncernowi Jeronimo Martins, który jest właścicielem sklepów sieci Biedronka, że celowo przyczynia się do wprowadzania klientów w błąd. Jak możemy przeczytać w pytaniu europosła do Komisji Europejskiej, które to opublikowały wiadomoscihandlowe.pl, europoseł zwrócił uwagę na to, że praktyka taka jest szczególnie rażąca w przypadku sieci, który za jeden z głównych filarów swojego marketingu uznaje posiadanie w swojej ofercie produktów, które pochodzą od lokalnych dostawców.

Biedronka pod lupą Komisji Europejskiej

Europosłowi Złotowskiemu odpowiedziała szefowa komisji ds. zdrowia Stela Kiriakidu. Unijna komisarz zaznaczyła, że stosowanie przepisów dotyczących konkretnego zaznaczenia miejsca pochodzenia produktów odnosi się wyłącznie do transakcji pomiędzy nabywcami a dostawcami. Brak jednak odpowiednich regulacji w przypadku informacji dla konsumentów, a przynajmniej nie na mocy dyrektywy unijnej, której złamanie zarzuca Biedronce Złotowski, a mianowicie dotyczącej relacji między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw rolno-spożywczych z 2019 r.

Może zabraknąć pieniędzy na niektóre świadczenia emerytalne? GUS przedstawił bardzo niepokojące daneMoże zabraknąć pieniędzy na niektóre świadczenia emerytalne? GUS przedstawił bardzo niepokojące daneCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Europoseł powołał się również na dyrektywę z 2005 r., mającą za zadanie chronić konsumentów przed niewiarygodnymi informacjami. W tym przypadku unijna komisarz zaznacza, że sklep nie ma obowiązku umieszczania informacji o kraju pochodzenia, niemniej nie może on wprowadzać konsumenta w błąd, podając inne on prawdziwego geograficzne źródło pochodzenia produktu. Zdaniem komisarz Kiriakidu w opisanym przez europosła przypadku mamy właśnie do czynienia z takim przypadkiem.

Komisarz zwróciła również uwagę, że aby zapobiegać tego typu przypadkom urzędy krajów członkowskich Unii Europejskiej powinny monitorować informacje umieszczane przez sklepy poprzez kontrole.

Powstał w Warszawie kolejny pomnik Lecha Kaczyńskiego. Z inicjatywy obecnego prezydentaPowstał w Warszawie kolejny pomnik Lecha Kaczyńskiego. Z inicjatywy obecnego prezydentaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Drugi etap znoszenia obostrzeń już wkrótce. Rzecznik rządu podał bliskie terminy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News