PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .
CEZARY PECOLD/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Czerwca 2020

Redukcja miejsc pracy, obniżki pensji. Rzeczywistość w Polsce dużo gorsza niż na suchych liczbach

Bezrobocie w kwietniu wyniosło 5,8 proc., co oznacza wzrost o 0,4 proc. w stosunku do marca. Pensje w firmach spadły o 1,4 proc., a kwiecień był pierwszym od siedmiu lat miesiącem, w którym Polacy zarabiali mniej - wynika z danych GUS, które przytacza “Dziennik Gazeta Prawna”. Szacowana stopa bezrobocia na maj wynosi 6 procent.

Bezrobocie rośnie. Ale to nie wszystkie dane

Ze względu na to, że nie wszyscy rejestrują się w Urzędzie Pracy, nie wiadomo, jaka jest rzeczywista skala bezrobocia. Sprawdzili to Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przeprowadzili badanie Diagnoza+ - informuje “DGP”. Naukowcy przeprowadzili badanie na podobnej zasadzie, jak odbywa się w Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

W maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduW maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduCzytaj dalej

Bezrobocie w kwietniu dwucyfrowe

Wynika z niego, że liczba osób na bezrobociu wzrosła w kwietniu do ok. 1,5 mln, a bezrobocie wyniosło wówczas 10,3 proc. Od początku pandemii koronawirusa pracę straciło ok. 660 tys. Polaków.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Z badania Diagnoza+ wynika, że zaledwie 120 tys. z 660 tys. osób, które straciły pracę (18 proc.) zarejestrowało się w urzędach pracy. Zazwyczaj rejestracji dokonuje ponad połowa.

Bezrobocie w górę, pensje w dół

Rosnące bezrobocie to nie wszystko. Pracodawcy nie są już tak hojni jak przed pandemią koronawirusa, co potwierdza analiza ofert pracy na polskim rynku.

W raporcie “Rynek pracy w czasie COVID-19” opracowanego przez Grant Thornton wskazano, że już tylko 42 proc. nowych pracowników może liczyć na wysokie wynagrodzenie, 36 proc. na szkolenia, a pakiet medyczny i sportowy dostanie tylko 30 proc. nowozatrudnionych. Średnia liczba oferowanych dodatków do pensji w ofertach pracy spadła z 5,8 w marcu do 4,9.

Wielu Polaków musiało się też pogodzić z obniżką wynagrodzeń. “DGP” przytacza dane z Diagnozy+, z których wynika, że jedna trzecia gospodarstw domowych zanotowała spadek dochodów z pracy w kwietniu. Warto jednak podkreślić, że są to dane sprzed tarczy antykryzysowej.

Masz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatamiMasz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News