BiznesINFO.pl
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

CEZARY PECOLD/East News

Redukcja miejsc pracy, obniżki pensji. Rzeczywistość w Polsce dużo gorsza niż na suchych liczbach

7 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Bezrobocie w kwietniu wyniosło 5,8 proc., co oznacza wzrost o 0,4 proc. w stosunku do marca. Pensje w firmach spadły o 1,4 proc., a kwiecień był pierwszym od siedmiu lat miesiącem, w którym Polacy zarabiali mniej - wynika z danych GUS, które przytacza &ld

Bezrobocie rośnie. Ale to nie wszystkie dane 

Ze względu na to, że nie wszyscy rejestrują się w Urzędzie Pracy, nie wiadomo, jaka jest rzeczywista skala bezrobocia. Sprawdzili to Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przeprowadzili badanie Diagnoza+ - informuje “DGP”. Naukowcy przeprowadzili badanie na podobnej zasadzie, jak odbywa się w Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). 

Bezrobocie w kwietniu dwucyfrowe

Wynika z niego, że liczba osób na bezrobociu wzrosła w kwietniu do ok. 1,5 mln, a bezrobocie wyniosło wówczas 10,3 proc. Od początku pandemii koronawirusa pracę straciło ok. 660 tys. Polaków.

Z badania Diagnoza+ wynika, że zaledwie 120 tys. z 660 tys. osób, które straciły pracę (18 proc.) zarejestrowało się w urzędach pracy. Zazwyczaj rejestracji dokonuje ponad połowa.

Bezrobocie w górę, pensje w dół

Rosnące bezrobocie to nie wszystko. Pracodawcy nie są już tak hojni jak przed pandemią koronawirusa, co potwierdza analiza ofert pracy na polskim rynku.

W raporcie “Rynek pracy w czasie COVID-19” opracowanego przez Grant Thornton wskazano, że już tylko 42 proc. nowych pracowników może liczyć na wysokie wynagrodzenie, 36 proc. na szkolenia, a pakiet medyczny i sportowy dostanie tylko 30 proc. nowozatrudnionych. Średnia liczba oferowanych dodatków do pensji w ofertach pracy spadła z 5,8 w marcu do 4,9.

Wielu Polaków musiało się też pogodzić z obniżką wynagrodzeń. “DGP” przytacza dane z Diagnozy+, z których wynika, że jedna trzecia gospodarstw domowych zanotowała spadek dochodów z pracy w kwietniu. Warto jednak podkreślić, że są to dane sprzed tarczy antykryzysowej.

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >