BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 02.06.2023 14:55

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia

Robert Makłowicz
Domena publiczna

Producent napojów energetycznych bezprawnie wykorzystał wizerunek Roberta Makłowicza w swojej reklamie. Krytyk kulinarny wywalczył spore zadośćuczynienie. Kwota trafi na rzecz fundacji. 

Oświadczenie Roberta Makłowicza w sprawie reklamy energetyków

Robert Makłowicz, słynny krytyk kulinarny, wydał ostatnio oświadczenie dotyczące reklamy napoju energetycznego. Słynny krytyk kulinarny zapewnił, że w spocie użyto jego wypowiedzi, choć działo się to bez wiedzy i zgody Makłowicza. Ponadto film ukazał się na portalu chętnie odwiedzanym przez dzieci i młodzież. 

- Oświadczam, że nie mam z tym nic wspólnego, że wykorzystano moje zdania i mój głos bez mojej wiedzy. Jest to tym bardziej przykre, że zrobiono to w kontekście produktu, którego nie używam i raczej nie polecałbym go dla dzieci i młodzieży. To ważne - dodał. 

Zadośćuczynienie

Sprawę udało się rozwiązać w kilka dni, o czym poinformował Robert Makłowicz na swoich mediach społecznościowych. 

Producent zgodził się usunąć film, a także wypłacić pokaźną sumę odszkodowania. Robert Makłowicz poprosił, aby kwota ta trafiła do fundacji, która pomaga psychologicznie dzieciom i młodzieży. 

Wykorzystywanie wizerunku bez wiedzy i zgody

W art. 23 Kodeksu Cywilnego wizerunek stanowi dobro, które pozostaje pod ochroną prawa cywilnego, udostępnianie wizerunku może się odbywać wyłącznie za zgodą danej osoby. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeśli wizerunek wykorzystano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w tym politycznych, społecznych, zawodowych czy w przypadku gdy osoba otrzymała np. wynagrodzenie za pozowanie - w takiej sytuacji przyjmuje się domniemanie, że taka zgoda została udzielona. 

Osoba, której wizerunek użyto bez jej wiedzy, może się domagać usunięcia naruszenia, przeprosin, zapłaty określonej kwoty na cel społeczny, zadośćuczynienia lub odszkodowania. 

Tagi: wizerunek
Polecane