BiznesINFO.pl

materiały partnera

Bateria fotowoltaiczna jako ważny element instalacji zakładanych po 1 kwietnia 2022

12 Maja 2022

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

W przeciągu ostatniego miesiąca baterie fotowoltaiczne (inaczej: akumulatory do fotowoltaiki lub magazyny energii) z tematu niszowego stały się tematem nr 1 branży OZE. O to, skąd ten nagły zwrot zainteresowania i jak dobrać magazyn energii do instalacji pytamy skandynawskiego lidera, firmę Otovo.

“Boom” na magazynowanie energii z fotowoltaiki

Magazynowanie energii elektrycznej samo w sobie nie jest tematem nowym. Akumulatory samochodowe czy baterie w smartfonach to najpopularniejsze małe magazyny energii, z których korzysta praktycznie każdy Polak. Fotowoltaika potrzebuje jednak znacznie większych urządzeń, aby magazynować energię wygenerowaną przez panele PV. A razem z wielkością i bardziej zaawansowaną technologią, idzie też wyższa cena. W Polsce wiele osób ona odstraszała, tym bardziej że baterie fotowoltaiczne nie są konieczne, aby domowa fotowoltaika sprawnie działała. Co się zatem zmieniło?

- Magazyny energii fotowoltaicznej stały się interesującą opcją dla przeciętnego prosumenta z powodu kilku czynników — wyjaśnia Kamil Jeznach, Head of Operations firmy fotowoltaicznej Otovo Polska . Większość z nich ma naturę finansową. 1 kwietnia br. ruszył program dofinansowania do magazynów energii w kwocie 7,5 tys. zł, co realnie daje dofinansowanie 8,5 tys. zł ze względu na dodatkowe tysiąc złotych dotacji na instalacje fotowoltaiczne z akumulatorem. Do tego dochodzi ogólny spadek cen baterii, wzrostowy trend cen energii elektrycznej na rynku i nowy system rozliczeń net-billing, w którym nie można już odbierać nadwyżek wyprodukowanej energii za darmo. Bardziej opłaca się zwiększać autokonsumpcję energii, a w tym pomagają właśnie baterie do fotowoltaiki. 

- Co więcej, nie bez znaczenia jest również sytuacja za wschodnią granicą, która w wielu obudziła motywację do posiadania zasilania awaryjnego w czasie ewentualnego konfliktu - kontynuuje K. Jeznach. Warto tu jednak z miejsca zaznaczyć, że zasialniu awaryjnemu służą tylko specjalne magazyny energii wyposażone w inwertery z funkcją off-grid lub dodatkowym backup boxem.

Baterie fotowoltaiczne zyskują na popularności

Jak podaje Otovo, jeszcze w pierwszym kwartale 2022 roku średnio co 30 polski klient składał zapytanie o domową instalację fotowoltaiczną z baterią. Dziś co piąty klient pytający o wycenę fotowoltaiki dopytuje również o kalkulację na magazyn energii.

- Statystyki na zagranicznych rynkach, w których działa nasza firma fotowoltaiczna są jeszcze wyższe. Ponad 50% aktualnej sprzedaży Otovo w Hiszpanii i Włoszech to instalacje z akumulatorem fotowoltaicznym — dodaje General Manager Otovo Polska, Paulina Ackermann. W czasie, gdy Europa coraz boleśniej odczuwa skoki rosnących cen gazu, energia słoneczna i magazynowanie stają się wyraźną odpowiedzią na niestabilne ceny energii.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Domowe systemy magazynowania energii mogą zmaksymalizować wartość instalacji fotowoltaicznych. Aby tak się stało, należy jednak odpowiednio dobrać baterię czy akumulator do fotowoltaiki.

- Dobór baterii fotowoltaicznej zasadniczo sprowadza się do wartości 5, 10 lub 15 kWh — wyjaśnia ekspert Otovo, K. Jeznach. Z małymi odstępstwami takie właśnie pojemności spotykane są na rynku wśród najbardziej renomowanych graczy, takich jak np. Huawei. 

Jaki magazyn energii będzie odpowiedni dla budynku jednorodzinnego o przeciętnym zapotrzebowaniu energetycznym?

- Dla początkującego prosumenta sugerowałbym baterię do fotowoltaiki 5 kWh. Taka pojemność powinna wystarczyć na około 7 godzin działania typowych domowych urządzeń — radzi K. Jeznach z Otovo. Tej wielkości bateria fotowoltaiczna pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji i sensowne zasilanie awaryjne, a w przyszłości w łatwy sposób da się ją rozbudować o dodatkowe 5 lub 10 kWh.Jej cena to około 24 tys. zł brutto, niemniej jednak po odjęciu dofinansowania i ulgi termomodernizacyjnej koszt zakupu zmniejszy się realnie o około połowę.

Bateria fotowoltaiczna może zostać przyłączona do fotowoltaiki w późniejszym czasie, ale tylko gdy…

Faktem jest, że baterie i akumulatory fotowoltaiczne podnoszą całościowy koszt początkowej inwestycji w instalację PV. Wiele osób może zatem zastanawiać się nad tym, czy można nabyć magazyn energii dopiero w późniejszym czasie, np. po kilku latach. Standardowa fotowoltaika dla domu składa się z paneli PV, falownika oraz okablowania - czy wszystkie te komponenty dostępne na polskim rynku są kompatybilne z magazynami energii? Czy na coś trzeba zwrócić szczególną uwagę?

- Aby posiadać możliwość magazynowania energii z fotowoltaiki, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór falownika, czyli inwertera. Przy jego klasycznej wersji dołożenie magazynu w przyszłości będzie bardzo kosztowne lub wręcz niemożliwe — wyjaśnia ekspert Otovo, K. Jeznach.

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Otrzymał absurdalnie wysoki rachunek za prąd. Myślał, że ma halucynacje
Czytaj więcej >

Energetyka

Rekordowe zainteresowanie programem "Mój Prąd 5.0"
Czytaj więcej >

Energetyka

Gigantyczny zysk najbogatszej polskiej firmy - PKN Orlen. W trzy miesiące spółka osiągnęła 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >

Energetyka

Mamy najdroższy prąd w Unii. Płacimy więcej niż Niemcy
Czytaj więcej >

Energetyka

Co drugi Polak nie widzi problemu, aby mały reaktor jądrowy powstał w pobliżu jego miejsca zamieszkania
Czytaj więcej >

Energetyka

Rekordowe wyniki Orlenu. W trzy miesiące grupa odnotowała ponad 9 mld zł zysku netto
Czytaj więcej >
Redakcja BiznesInfo

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Energetyka

Energetyka

Paweł Makowiec

Już wkrótce PGE zapuka do twojego domu. Chodzi o liczniki prądu
Czytaj więcej >
Energetyka

Patryk Solarczyk

Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. W grze konkurencyjność naszej gospodarki
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Energetyka

Paweł Makowiec

Tak tanio jeszcze nie było. Fantastyczna sytuacja na rynku gazu
Czytaj więcej >
Energetyka

Patryk Solarczyk

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego
Czytaj więcej >