Bankomaty to również ofiary koronawirusa
wikipedia/Adrian Grycuk
Autor Radosław Święcki - 26 Czerwca 2020

Bankomaty mocno ucierpiały z powodu koronawirusa. Coraz trudniej będzie nam wybrać pieniądze

Mało kto zwraca uwagę, że w gronie pokrzywdzonych przez pandemię koronawirusa są również...bankomaty. Wszystko przez to, że spanikowani klienci zdecydowali się wyciągnąć z kont niekiedy ogromne pokłady gotówki. Operatorzy bankomatów szukają sposobu na zaradzenie tej sytuacji, jedną z opcji jest wprowadzenie limitów jednorazowych wypłat.

Bankomaty w kryzysie

Rynek bankomatowy załamał się przez koronawirusa – nie mają wątpliwości eksperci związani z branżą. Gdy w połowie marca w związku z postępującą pandemią rząd ogłosił zamknięcie gospodarki Polacy zaczęli masowo wypłacać pieniądze, by trzymać je w bezpiecznym miejscu w domu. Na tej sytuacji ucierpiały właśnie bankomaty.

Jak branża radzi sobie z kryzysem? Jednym ze sposobów – jak podaje Puls Biznesu - jest wprowadzenie limitu jednorazowych wypłat. Tak uczynił kilka tygodni temu Euronet, największy niezależny operator bankomatów, który wprowadził limit jednorazowej transakcji – 1 tys. zł. Jeśli zatem klient chce wypłacić 2 tys. zł, wówczas musi włożyć kartę do bankomatu dwukrotnie.

Nadchodzi bardzo istotna zmiana w przepisach drogowych. Popularny sposób jazdy będzie karanyNadchodzi bardzo istotna zmiana w przepisach drogowych. Popularny sposób jazdy będzie karanyCzytaj dalej

Śladem Euronet poszła Planet Cash ustalając ograniczenia w tej samej wysokości (za wyjątkiem klientów banków współpracujących z operatorem).

Tymczasem jeszcze niedawno rynek bankomatów kwitł. Z przywołanych przez Puls Biznesu danych wynika, że jeszcze 10 lat temu bankomatów było ok. 15 tys., podczas gdy obecnie jest ich prawie 8 tys. więcej. Modelem biznesowym zachwiała pandemia.

Jazda polskimi drogami sportem ekstremalnym. Raport KE po prostu porażaJazda polskimi drogami sportem ekstremalnym. Raport KE po prostu porażaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

— W połowie marca doszło do szturmu na banki. Klienci wypłacali ogromne ilości gotówki w oddziałach i bankomatach, które notowały rekordową liczbę transakcji. Potem nastąpiła posucha. Ludzie napchali materace gotówką, lockdown i zamknięcie sklepów dodatkowo ograniczyły potrzebę wypłacania pieniędzy. Efekt jest taki, że w drugiej połowie marca i w kwietniu doszło do załamania na rynku bankomatowym — mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu przedstawiciel branży.

Liczba transakcji w kwietniu – jak podaje PB – mogła spaść nawet o jedną trzecią.

Wspomniane ograniczenie limitu wypłat gotówki ma oczywiście doprowadzić do zwiększenia przychodów operatorów.

- Gdy klient wypłaci 2 tys. zł w dwóch porcjach, bank wystawca karty, którą dokonano wypłaty, zapłaci za usługę 2,40-2,60 zł, a nie złotego z hakiem, gdyby limitu nie było – podaje Puls Biznesu.

Szumowski: Wszystko zależy od sytuacji. Polacy muszą jednak być gotowi na powrót obostrzeńSzumowski: Wszystko zależy od sytuacji. Polacy muszą jednak być gotowi na powrót obostrzeńCzytaj dalej

Co zrobi PKO BP?

Eksperci zastanawiają się jak w obecnej sytuacji zachowa się najliczniejsza w Polsce sieć bankomatów, czyli PKO BP. Okazuje się, że notuje ona obecnie zwiększony ruch klientów obcych banków. Nie jest to co prawda masowa migracja (wzrost wynosi kilka procent), niemniej jednak widać wyraźnie, że są osoby, którym limity się nie podobają i szukają urządzeń, do których wystarczy jednorazowo włożyć kartę, żeby od razu dostać gotówkę. Z drugiej jednak strony PKO BP musi ponosić koszty częstszego uzupełnienia stanu gotówki w bankomatach. Z informacji PB wynika, że bank zastanawia się nad tym, jakie w tej kwestii podjąć kroki. Gdyby zdecydował się wprowadzić limity, wówczas – jak przewiduje PB – w jego ślady prawdopodobnie pójdą inni znaczący gracze jak Santander i Pekao. A wtedy klienci najpewniej nie będą skorzy do wypłacania gotówki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News