BiznesINFO.pl
Bankomat połknął kartę - co robić?

Marek BAZAK/East News

Urządzenie wciągnęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Bankomat wciągnął kartę kredytową, a ty potrzebujesz pilnie gotówki. Sytuacja wydaje się całkowicie patowa, w końcu na bankowym koncie znajduje się sporo pieniędzy, nic więc dziwnego, że w pierwszą reakcją na taki psikus ze strony urządzenia jest panika.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zrobić jeśli bankomat połknął kartę kredytową?

  • Dlaczego bankomaty zatrzymują karty?

Bankomat zatrzymał kartę

Bankomat może połknąć kartę z wielu różnych powodów. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki związane z ratowaniem karty z paszczy urządzenia, zastanów się, co doprowadziło do jej zatrzymania. Powodów jest wiele, a od nich w dużej mierze będzie zależała obrana metoda działania.

Bankomat połknął kartę, ponieważ wpisałem zły PIN

Bankomat może wciągnąć kartę, jeśli podamy nieprawidłowy kod PIN. Jeśli do pomyłki dojdzie raz, urządzenie wybaczy tego typu błąd i po prostu odrzuci transakcję. Gorzej, jeśli w przypływie emocji, czy stresu pomylimy się drugi raz, wówczas bankomat zatrzyma kartę, by pieniądze z twojego konta nie trafiły w niepowołane ręce.

Bankomat zatrzymał zastrzeżoną kartę

Bankomat połknie kartę, jeśli ta zostanie wcześniej zastrzeżona. Podobnie jak w przypadku podania złego PIN-u, ma to uchronić klientów banku przed kradzieżą - osoba, która korzysta z zastrzeżonej karty najpewniej nie jest do tego uprawniona. Aby przywrócić zastrzeżoną kartę do ponownego użytku należy skontaktować się z bankiem przez telefon, podczas rozmowy z konsultantem lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Przeterminowana karta

Bankomat może wciągnąć kartę, która straciła termin ważności. Tę datę łatwo zauważyć na awersie plastiku - podany jest miesiąc i rok, do których karta jest ważna.

Uszkodzony bankomat lub karta

Bankomat może zatrzymać kartę, jeśli jest uszkodzona lub nie wyjmiesz jej z czytnika w trakcie wyznaczonego czasu. To zabezpieczenie chroni zapominalskich przed kradzieżą.

Może się zdarzyć, że kartę wciągnie zepsuty bankomat. Tego typu błędy wynikają najczęściej z awarii czytnika lub problemów z łącznością.

Bankomat wciągnął kartę - co robić?

Jeśli bankomat nie będzie chciał oddać karty kredytowej po tym, jak doszło do jednej z sytuacji opisanych powyżej, powinniśmy niezwłocznie zgłosić ten fakt. Najlepsza sytuacja to taka, kiedy bankomat mieści się na terenie placówki twojego banku. Wtedy warto skorzystać z najszybszego możliwego sposobu - poprosić o pomoc pracownika placówki.

Jeśli to bankomat wolnostojący warto rozejrzeć się, czy na urządzeniu nie ma zapisanego numeru telefonu, pod który należy dzwonić w razie awarii. Warto sprawdzić też od razu stan konta, ponieważ może się zdarzyć, że środki z karty zostały pobrane, mimo że plastik został wciągnięty przez maszynę. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić bank.

Jeśli placówka banku znajduje się daleko od bankomatu nie warto ryzykować zostawiając kartę w urządzeniu. Lepiej od razu zadzwonić na infolinię naszego banku. Konsultant najprawdopodobniej doradzi zastrzeżenie karty, ponieważ jej wydostanie z bankomatu może pochłonąć sporo czasu.

Możliwe, że karty wciągniętej przez bankomat w ogóle nie będzie można odzyskać. Niektóre bankomaty niszczą karty kredytowe po wprowadzeniu złego PIN-u lub po przyjęciu zastrzeżonej karty.

Tagi:

konta bankowe

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >