Bankomat połknął kartę - co robić?
Marek BAZAK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 4 Grudnia 2020

Urządzenie wciągnęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?

Bankomat wciągnął kartę kredytową, a ty potrzebujesz pilnie gotówki. Sytuacja wydaje się całkowicie patowa, w końcu na bankowym koncie znajduje się sporo pieniędzy, nic więc dziwnego, że w pierwszą reakcją na taki psikus ze strony urządzenia jest panika. Nic dziwnego, nikt nie jest przygotowany na takie sytuacje. Wybór czy dzwonić do banku, czy do firmy obsługującej automat może być trudny. Co powinniśmy robić w takich wypadkach? Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego przeczytaj nasz poradnik, by być przygotowanym na tego typu sytuacje.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co zrobić jeśli bankomat połknął kartę kredytową?
 • Dlaczego bankomaty zatrzymują karty?

Bankomat zatrzymał kartę

Bankomat może połknąć kartę z wielu różnych powodów. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki związane z ratowaniem karty z paszczy urządzenia, zastanów się, co doprowadziło do jej zatrzymania. Powodów jest wiele, a od nich w dużej mierze będzie zależała obrana metoda działania.

Bankomat połknął kartę, ponieważ wpisałem zły PIN

Bankomat może wciągnąć kartę, jeśli podamy nieprawidłowy kod PIN. Jeśli do pomyłki dojdzie raz, urządzenie wybaczy tego typu błąd i po prostu odrzuci transakcję. Gorzej, jeśli w przypływie emocji, czy stresu pomylimy się drugi raz, wówczas bankomat zatrzyma kartę, by pieniądze z twojego konta nie trafiły w niepowołane ręce.

Jeden z największych polskich banków w ogromnych tarapatach. Klienci mają powody do niepokojuJeden z największych polskich banków w ogromnych tarapatach. Klienci mają powody do niepokojuCzytaj dalej

Bankomat zatrzymał zastrzeżoną kartę

Bankomat połknie kartę, jeśli ta zostanie wcześniej zastrzeżona. Podobnie jak w przypadku podania złego PIN-u, ma to uchronić klientów banku przed kradzieżą - osoba, która korzysta z zastrzeżonej karty najpewniej nie jest do tego uprawniona. Aby przywrócić zastrzeżoną kartę do ponownego użytku należy skontaktować się z bankiem przez telefon, podczas rozmowy z konsultantem lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Przeterminowana karta

Bankomat może wciągnąć kartę, która straciła termin ważności. Tę datę łatwo zauważyć na awersie plastiku - podany jest miesiąc i rok, do których karta jest ważna.

Kaufland ze sporymi kłopotami. Przekroczył granice dobrego smaku?Kaufland ze sporymi kłopotami. Przekroczył granice dobrego smaku?Czytaj dalej

Uszkodzony bankomat lub karta

Bankomat może zatrzymać kartę, jeśli jest uszkodzona lub nie wyjmiesz jej z czytnika w trakcie wyznaczonego czasu. To zabezpieczenie chroni zapominalskich przed kradzieżą.

Może się zdarzyć, że kartę wciągnie zepsuty bankomat. Tego typu błędy wynikają najczęściej z awarii czytnika lub problemów z łącznością.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Bardzo ważne zmiany w 500 plus. Nie można się zagapić
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Bankomat wciągnął kartę - co robić?

Jeśli bankomat nie będzie chciał oddać karty kredytowej po tym, jak doszło do jednej z sytuacji opisanych powyżej, powinniśmy niezwłocznie zgłosić ten fakt. Najlepsza sytuacja to taka, kiedy bankomat mieści się na terenie placówki twojego banku. Wtedy warto skorzystać z najszybszego możliwego sposobu - poprosić o pomoc pracownika placówki.

Jeśli to bankomat wolnostojący warto rozejrzeć się, czy na urządzeniu nie ma zapisanego numeru telefonu, pod który należy dzwonić w razie awarii. Warto sprawdzić też od razu stan konta, ponieważ może się zdarzyć, że środki z karty zostały pobrane, mimo że plastik został wciągnięty przez maszynę. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić bank.

400 tys. odwiedzin w 4 miesiące. W ten weekend kontrola może dosięgnąć także ciebie400 tys. odwiedzin w 4 miesiące. W ten weekend kontrola może dosięgnąć także ciebieCzytaj dalej

Jeśli placówka banku znajduje się daleko od bankomatu nie warto ryzykować zostawiając kartę w urządzeniu. Lepiej od razu zadzwonić na infolinię naszego banku. Konsultant najprawdopodobniej doradzi zastrzeżenie karty, ponieważ jej wydostanie z bankomatu może pochłonąć sporo czasu.

Możliwe, że karty wciągniętej przez bankomat w ogóle nie będzie można odzyskać. Niektóre bankomaty niszczą karty kredytowe po wprowadzeniu złego PIN-u lub po przyjęciu zastrzeżonej karty.

Jedna z głównych opłat pójdzie nawet o 100 proc. w górę. Niektórym już od 1 stycznia wyczyści portfeleJedna z głównych opłat pójdzie nawet o 100 proc. w górę. Niektórym już od 1 stycznia wyczyści portfeleCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Nie żyje trzykrotny olimpijczyk. Polscy fani sportu pogrążyli się w żałobie
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Podczas pogrzebu coś wystawało z ziemi. Żałobnicy rzucili się do ucieczki
 7. Pokazali, jak wygląda grób Kazimierza Deyny. Smutny widok (FOTO)
Oddasz plastikową butelkę, dostaniesz kasę. Czy nowy system kaucyjny sprawdzi się w Polsce?Oddasz plastikową butelkę, dostaniesz kasę. Czy nowy system kaucyjny sprawdzi się w Polsce?Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News