Banan przyklejony do ściany wart prawie 500 tysięcy złotych
fot. Claire Blechman/Twitter
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Grudnia 2019

Banan przyklejony taśmą do ściany wart setki tysięcy złotych. Świat sztuki zachwycony

Banan przyklejony do ściany taśmą został uznany za wyjątkowo cenne dzieło sztuki. Podczas targów dzieł sztuki w Miami instalacja została wyceniona na co najmniej 120 tys. dolarów, co daje prawie 500 tysięcy złotych.

Przykleił banana do ściany

Dzieło nazywa się “Komik” i przedstawia banana kupionego w Miami, który jest przyklejony do ściany szarą taśmą izolacyjną. Zjawiskowe dzieło sztuki powstało w trzech egzemplarzach. Jak podaje Radio ZET, autorem projektu jest Maurizio Cattelan - włoski rzeźbiarz i twórca instalacji artystycznych.

banan przyklejony do ściany

Liczy się w rozgłos

Banan przyklejony do ściany to nie pierwszy projekt tego artysty wzbudzający kontrowersje. Radio ZET podaje, że w Polsce jest znany z instalacji “Dziewiąta godzina”, która przedstawiała papieża Jana Pawła II przygniecionego przez meteoryt. Rzeźba została zdewastowana przez prawicowego polityka Witolda Tomczaka w 2000 roku w trakcie wystawy w warszawskiej Galerii Zachęta.

Najnowsze dzieło włoskiego artysty trafiło na sprzedaż w trakcie targów sztuki Art Basel Miami, a cena wywoławcza została ustalona na 120 tys. dolarów, czyli ok. 460 tys. zł. Portal Artnet podaje, że do tej pory sprzedano dwa z trzech bananów. Zanim banany z taśmą trafiły na sprzedaż, były prezentowane w Perrotin - paryskiej galerii.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News