Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Między dwoma polskimi województwami stanie stukilometrowy płot. Inwestycja budzi kontrowersje
Maria Glinka
Maria Glinka 06.09.2020 02:00

Między dwoma polskimi województwami stanie stukilometrowy płot. Inwestycja budzi kontrowersje

Płot przed dzikami z ASF
Pixabay/marcelkessler

Dziki zakażone ASF bez możliwości swobodnego przemieszczania się

Między województwem podkarpackim a świętokrzyskim powstanie płot, który ma zahamować rozprzestrzenianie się ASF. Ogrodzenie przed dzikami będzie miało długość 1236 kilometrów. Budowa płotu tamującego przepływ dzików rozpocznie się już 15 września. Cała inwestycja opiewa na astronomiczną sumę 235 mln zł. Portal money.pl podaje, że pieniądze na walkę z ASF mają pochodzić z rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w tym powodzi.

Decyzja o utworzeniu kontrowersyjnego ogrodzenia została podjęta po zasięgnięciu opinii Głównego Lekarza Weterynarii i Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego.

Nie pierwsza przeszkoda na drodze dzików z ASF

Zapora między województwami to nie pierwsza próba zahamowania rozprzestrzeniania się ASF. Na granicy Saksonii z Polską powstanie specjalna bariera elektryczna o długości 128 km. Inwestycja ma kosztować 250 tys. euro (ponad 1,1 mln zł). Decyzja o zbudowaniu płotu jest podyktowana niepokojącymi doniesieniami ze stycznia 2020 r., kiedy to zaledwie 12 km od granicy niemiecko-polsko wykryto dziki zakażone ASF.

Czy ogrodzenie między województwami to początek większej strategii przeciwdziałania dzikom z ASF? W marcu 2018 r. rząd zapowiedział budowę płotu na całej długości wschodniej granicy Polski, która ma kosztować 235 mln zł. Na razie nie doprecyzowano szczegółów tego przedsięwzięcia.

ASF to groźna wirusowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Ludzie nie są podatni na zakażenie ASF, jednak budowa płotów ma na celu ochronę gospodarstw hodowlanych przed stratami ekonomicznymi. W tym roku ASF dziesiątkuje dziki zamieszkujące Polskę - portal cenyrolnicze.pl podaje, że w 2020 r. na terenie naszego kraju wykryto więcej ognisk niż w 2019 r. (48).