BiznesINFO.pl > Praca > Anioły biznesu – kim są, gdzie ich szukać?
Agata Andrzejczak
Agata Andrzejczak 22.03.2022 08:31

Anioły biznesu – kim są, gdzie ich szukać?

Anioły biznesu – kim są, gdzie ich szukać?
pixabay.com

Kim są anioły biznesu?

Anioły biznesu to prywatni inwestorzy, którzy inwestują swój kapitał oraz czas w innowacyjne przedsięwzięcia najczęściej w początkowych fazach rozwoju projektu. Przekazane środki nie są jednak pożyczką, a transakcją – w zamian inwestor oczekuje określonej ilości udziałów w biznesie. Anioły biznesu (business angels) nazywane są także anielskimi inwestorami (angel investors) lub inwestorami nieformalnymi (informal investors). 

Ciężko zdefiniować, kto zostaje aniołem biznesu, ponieważ ta grupa inwestorów jest dosyć zróżnicowana, Najczęściej zostają nimi osoby z dużym kapitałem i wieloletnim doświadczeniem, które mogą sobie pozwolić na “emeryturę”, czyli czerpanie dochodu pasywnego ze swoich biznesów bez zbędnego angażowania się w ich rozwój. Zwykle pragną pozostać anonimowi.

Wady i zalety korzystania z kapitału inwestorów

Współpraca a prywatnymi inwestorami bardzo rzadko opiera się na sformalizowanych zasadach. Anioły biznesu nie wymagają szczegółowego biznesplanu, a decyzje o wsparciu finansowym danego projektu zwykle podejmują na podstawie własnej intuicji. Co więcej, mogą oni sfinansować projekt w każdej fazie jego rozwoju.

Niestety ich anonimowość sprawia, że często ciężko do nich dotrzeć. Zwykle zbierają się w sieciach lub agregatorach aniołów biznesu, ale inwestorem może być każda osoba posiadająca własny kapitał. Problematyczne może być także określenie ról każdej ze stron i zakresu ich działań. Inwestor może chcieć zbyt mocno ingerować w rozwój projektu, który on sponsoruje, co może przeszkadzać w prowadzeniu prac czy badań. Dlatego zawsze należy pamiętać o sporządzeniu dokładnej umowy. 

Dlaczego anioły biznesu chcą inwestować w projekty innych?

Motywy inwestowania w projekty młodych innowatorów przez anioły biznesu są różne, jednak oczywiście głównym celem jest zysk – zwykle oczekują zwrotu na poziomie co najmniej 30% od kwoty, którą przeznaczyli na inwestycję. Oprócz kwestii finansowych bardzo ważne są czynniki, takie jak: satysfakcji inwestora, prestiż społecznego, a także uznania w określonym środowisku. 

Anioły biznesu w Polsce – gdzie ich szukać?

Choć anioły biznesu to w Polsce niezbyt popularne rozwiązanie, a ich działalność dotyczy głównie obszarów Stanów Zjednoczonych, możemy jednak trafić na niewielkie grupy inwestorów w naszym kraju. Polska Sieć Aniołów Biznesu PolBan (Business Angels Club) to klub prywatnych inwestorów powstały w 2003 roku. Jego celem jest jest pomoc w rozwoju młodych firm z dużym potencjałem. 

Każdy projekt zgłaszany do stowarzyszenia powinien: 

  • posiadać kapitał w przedziale 100.000 – 1.500.000 zł w formie udziałowej, 

  • być innowacyjny,

  • być nowym lub młodym przedsiębiorstwem, 

  • być zdeterminowany na odniesienie sukcesu oraz posiadać oddany projektowi zespół, który dokładnie przeanalizował swoje przedsięwzięcie i możliwości jego realizacji, 

  • mieć doświadczenie menedżerskie, 

  • mieć utworzoną spółkę kapitałową (z o. o. lub S.A.),

  • posiadać gotowość współuczestniczenia finansowego w przedsięwzięciu i ponoszenia ryzyka wspólnie z aniołami biznesu.

Tagi:
Polecane